אם אינכם רואים את התמונות במכתב לחצו כאן                                                    אפריל 2006


לקוחות יקרים!
האביב הוא שעתם היפה של פרחי העונה שנשתלו בחורף. מינים וזנים רבים, שצברו כוח והמתינו בסבלנות בחודשי החורף הקרים, מתחילים לפרוח עכשיו ולהפגין לראווה את שלל צבעיהם וצורותיהם.
כאלה הם העונתיים החורפיים, אשר בניגוד לאחיהם הקיציים, אינם ממהרים לפרוח. חלקם עומדים על המדף שקטים וצנועים, ללא פריחה ואנשים רבים עוברים על פניהם וממשיכים הלאה. כך קורה, שצמחים נהדרים רבים כמו: מרגנית מונל, דרדר כחול, מרווה דגולה, חרצית ביצנית, חרצית מסועפת, לובליה שרועה 'משולשל', לשון-פר 'בלו אנג'ל', אקווילגיה, עדעד כחול ועוד אחרים רבים וטובים, נותרים לא מוכרים ונשכחים מהלב. אומנם באביב, כאשר מגיעה שעתם, איש אינו יכול עוד להתעלם מהם, אך זמן השתילה כבר חלף עבר לו. כך הם נשארים באלמוניותם ושוב אנו מפספסים את עונת השתילה המתאימה להם וחוזר חלילה.
עכשיו, כאשר הפריחות משתוללות בגן ההדגמה שלנו, אנו מזמינים אותכם לבקר, מצויידים בנייר ובעיפרון, כדי  לרשום לעצמכם את שמות הפרחים היפים הללו. כך תזכרו אותם בתחילת החורף הבא, בעונת שתילתם. לנוחיותכם, סימנו אותם בשלט קטן ועליו כתוב: "זכור אותי בחורף הבא"


רב-שנתיים מי מכיר?
הקבוצה הגדולה ביותר של צמחי הגן היא, ללא ספק, קבוצת הצמחים הרב-שנתיים. זוהי גם הקבוצה בה מתחוללים החידושים הרבים ביותר מדי שנה. במסגרת סדרת ההרצאות שלנו נערוך הכרות ראשונית עם קבוצה זו, שרבים מחבריה הם בגדר נעלם לציבור. נציג דפוסי התנהגות ומחזורי חיים שונים, המאפיינים קבוצה זו לאורך עונות השנה, נדון בתנאי המחיה הדרושים ונדגים שיטות גיזום שונות, שהן המפתח להצלחה עם צמחים אלו. ההרצאה תכלול סיור בגן ההדגמה.
ההרצאה תיערך ביום ו' 12.05.06 בשעה 9:30 בגן ההדגמה של המשתלה. ההרצאה אינה כרוכה בתשלום אך מכיוון שמספר המקומות מוגבל, יש להירשם מראש בטלפונים: 035403434 או 035405723 (לבקש את מיקי או לימור).
לרשימת ההרצאות המלאה

 


תות בכות
מי שמכיר את עצי התות הלבן הנפוצים בארץ, יודע שמדובר בעצי ענק. הפעם רצינו לספר לכם על עץ תות שניתן לשתול אותו בכל גינה, אפילו הקטנה ביותר. תות לבן 'בכותי' הוא עץ תות לבן רגיל, שעל גזעו מורכב זן בכותי. השילוב בין שניהם יוצר עץ קטן בעל גזע חזק וזקוף, ממנו משתלשלים מטה ענפים המגיעים עד לאדמה ויוצרים סוכה קטנה ומקסימה. בקיץ הענפים הירוקים מתכסים פירות שחורים, מתוקים וממכרים. ניתן לשתול את העץ ליד פרגולה חזקה ולכוון את ענפיו שיכסו את גגה. לאלו אשר אינם מעוניינים בפירות או חוששים שיכתימו את הריצוף, קיים זן זכרי, אשר אינו נותן פירות. חשוב לדעת, שגובה הגזע נקבע לפי גובה ההרכבה ואינו משתנה במהלך הזמן. את השתילים ניתן לקנות בגבהיי הרכבה שונים. במגרש החניה של המשתלה ישנו עץ בוגר, המלבלב לאחר תרדמת החורף ואתם מוזמנים להתרשם.
תמונות נוספות
 


מזל בלי במבוק
לטובת מי שלא היה בחודשים האחרונים על כדור הארץ, נספר כאן על הלהיט התורן בתחום הפנג שוואי, הלא הוא ה"לאקי במבוק": למרות שמם, הקנים הירוקים המגיעים אלינו מטייוואן, אינם קני במבוק כי אם שיכים לזן מסוים של דרקונית (דרצנה). הקנים הינם קישוטיים מאוד ומגיעים בשלל גדלים. חלקם מפותלים ואחרים ישרים או מכופפים. את הקנים הערומים מניחים בכלי זכוכית עם מים והם מוציאים שורשים ועלים, מפארים את חלל הבית ויתכן אפילו שמתערבים במהלכי הגורל לטובתנו.
תמונה נוספת
 


שפתיים לוהטות
לפעמים צמחים חדשים מתגלים באופן מוזר: מרווה קטנת-עלים 'הוט ליפס' למשל, התגלתה לעולם בשנת 2003 באופן מקרי בתוך זר פרחים שהביאה עוזרת בית מקסיקנית ממולדתה לעיר סאן פרנסיסקו. מעבידה, שזיהה שמדובר בצמח יוצא דופן, הביא את הענפים לגן הבוטני שבסטרייבינג ארבורטום משם יצאה היא התפשטה לעולם. זוהי אחת המרוות המעניינות ביותר שהגיעו אלינו בשנים האחרונות. היא פורחת בפרחים אדומים-לבנים, המשנים את צבעם מעונה לעונה ולעיתים אף מצמח לצמח, באופן שעדיין אינו ברור לנו לחלוטין. לעיתים הפרחים אדומים לגמרי, לעיתים לבנים ולעיתים דו-גוניים. מרווה זו הוכיחה עד כה שהיא שופעת פריחה ואנו ממליצים לכם לנסות אותה.
פרטים נוספים


כדאי להכיר
בחודש זה מתעוררים העשבים הקישוטיים, השייכים לקבוצת "העונה החמה" ומלבלבים בלבלוב רענן, שקשה לעמוד בפניו. כסמנתיון רחב-עלים איננו צמח חדש אך הוא עדיין לא מוכר וחבל. הכסמתיון הינו עשב קישוטי זקוף ונאה, המגיע תוך זמן קצר, לאחר לבלוב האביב, לגובה של מטר. בקיץ הוא מכוסה בפריחה קישוטית ירוקה, הנעה בעדינות ברוח ומוסיפה תנועה לגן. במהלך חודשי הסתיו הצמח מתחיל להתייבש ובאזורים קרים הוא מקבל גווני קור צהובים ואדמדמים. לאחר החורף יש לגזום אותו נמוך והוא, כאמור, מתחדש במהירות. ענפי הפריחה מתאימים לקטיף ונשמרים יבשים זמן רב. הצמח חזק מאוד והוא מצליח במגוון רחב של תנאים, כולל אזורים מוצלים עם מעט שמש, מתחת עצים. הוא יפה כבודד אך כאשר שותלים אותו בקבוצות הוא יוצר נוכחות מרשימה. מתאים גם למיכלים.
גלריית תמונות, המראות את השתנות הצמח בגן ההדגמה, במהלך עונות השנה
 


המיטב שבמיטב
מפעם לפעם אנו מציינים בעלון זה צמחים מצטיינים במיוחד. הפעם, לכבוד ההתעוררות האביבית בברכת הנוי, רצינו לציין נימפאה מצטיינת:
נימפאת דובין, הפורחת בלבן-כחלחל, אומנם נראית צנועה אך אל תתנו לכך להטעות אתכם. ראשית, מדובר בנימפאה בעלת יחוס משמעותי עבורנו. היא נוצרה, כנראה, כתוצאה מהכלאה של נימפאה תכולה, אותה נימפאה טרופית, שגבול תפוצתה הצפוני מגיע עד לישראל ועד לפני כחמישים שנה גדלה בר בירקון. "הדם המקומי", שכנראה זורם בעורקיה, אולי יכול להסביר את עמידותה הגבוהה לתנאי האקלים שלנו ואת פריחתה השופעת. נימפאת דובין פורחת בשפע רב מהאביב המוקדם עד החורף. במישור החוף היא מצליחה אפילו בחודשים ינואר-מרס לשמור על חלק מעליה מעל המים ולעיתים אף להוציא פרחים בודדים. אם אין די בכך, היא יכולה לפרוח גם בתנאי צל עם מעט שמש, תנאים אשר בהם רוב הנימפאות האחרות כבר אינן פורחות. נימפאת דובין היא גם אחת הנימפאות המומלצות ביותר למיכלים ויכולתה לחיות בסלסילה מספר שנים ללא צורך בשתילה מחדש, הופך אותה לקלה לטיפול.
פרטים נוספים
 


כנפי מלאכים
לפעמים, צמחים חדשים, שלא תלינו בהם תקוות גדולות, מפתיעים לטובה. ורדים, כידוע, אינם להיט גדול במישור החוף. הלילות החמים והאוויר הלח של הקיץ עושים בהם שמות ומזמינים שלל מזיקים ומחלות-עלים לחגוג על גבם. כאשר ורד סיני 'אנג'ל ווינגס' הגיע אלינו לפני כשנתיים, לא תלינו בו תקוות רבות. אולם, מסתבר, שיש לו כמה תכונות ראויות להערכה. זהו ורד ננסי, שפרחיו משתנים משתיל לשתיל, צבעי הפרחים נעים בין ורוד ללבן והפרחים יכולים להיות מלאים או ריקים. תופעת השונות הזו, אשר איננה נפוצה בורדים, נגרמת משום שהשתילים אינם מורכבים והיא מעניקה לורד מראה טבעי של צמח בר. לשמחתנו התברר לנו, שהורד אינו רגיש למחלות ומזיקים ושהוא יכול להצליח גם בעציצים אפילו ללא דישון סדיר.
תמונות נוספות


 

www.shatil.co.il
לצפיה במכתבים קודמים לחץ כאן
משתלת שתיל, סוף שדרות ויצמן (רח' ז'בוטינסקי), רמת השרון, טלפון: 035403434, 035405723 


להסרת כתובת הדאר האלקטרוני שלך מרשימת התפוצה, יש ללחוץ על קישור זה