אם אינכם רואים את התמונות במכתב לחצו כאן                                                    אפריל 2007


לקוחות יקרים!
ישנם צמחים אשר נדמה כי למרות היותם עמנו כבר זמן רב, עדיין לא זכו להערכה מספקת. פלקטרנתוס שפתני, צמח ממשפחת השפתנים שמוצאו מדרום-אפריקה, הינו צמח כזה. זהו צמח נמוך, בעל עלווה בשרנית וארומטית בגוון ירוק-אפרפר. הצמח משתרע, משריש, יוצר מעין כרים צפופים בגובה של 30-20 ס"מ ומתאים מאוד לכיסוי שטח ולמסלעות. החל מאמצע החורף הוא מתכסה בפריחה בצבע סגול-לוונדר, הנמשכת מספר חודשים ויוצרת אפקט מרהיב. פלקטרנתוס זה הינו צמח חסון במיוחד, המסתפק בהשקיה מועטה ואם לא די בכך הרי שהוא גם צמח מצטיין לשפת הים, היכול לגדול היטב גם בקרבה רבה לקו המים (קו ראשון). מתאים לשמש מלאה או לצל עם מעט שמש, אם כי בתנאי הצללה הוא עלול להראות דליל ויש לקטום אותו מדי פעם.
תמונות נוספות


ההרצאה הבאה – צמחים חדשים
מדי שנה מגיעים אלינו למעלה ממאה צמחים חדשים. בהרצאה הבאה ננסה לעשות מעט סדר בשפע העצום הזה, נראה מי מבטיח יותר ומי פחות. נציג גם חלק מהצמחים הבולטים של השנים האחרונות, השתולים בגן ההדגמה, נספר את סיפורם ונדון באפשרויות שהם פותחים לפנינו.
ההרצאה תיערך ביום ו' 25.5.07 בשעה 9:00 בגן ההדגמה
ההרצאה אינה כרוכה בתשלום. מכיוון שמספר המקומות מוגבל, יש להירשם מראש בטלפונים: 03-5403434 או 03-5405723
לוח ההרצאות המלא
 

מרעה בחצר האחורית
לאחרונה נצפו בגן ההדגמה שלנו מספר כבשים, הלוחכות באופן וירטואלי עלה פה ועלה שם. מדובר בכבשים בגודל טבעי ויותר, המפוסלות בעבודת יד ממוטות ברזל מכופפים. אם תרצו, תוכלו לגדל אותה בגינתכם ללא מאמץ רב, כבשים הרי מסתפקות במועט...


שיאנית פריחה
לפני כשנה הצגנו כאן את נימפאת 'דובין' המצטיינת, שפרחיה הם בגוון לבן-כחלחל. הפעם ברצוננו להציג לפניכם את מתחרתה הצמודה לתואר "אלופת הפריחה": נימפה 'מורנינג סטאר'.  נימפאה זו, ששמה האמיתי אינו ידוע ומוצאה לוט בערפל, פורחת בפרחים גדולים עם גווני ורוד-אפרסק. הפרחים עומדים זקופים מעל פני המים ומדיפים ריח ניחוח עדין. נימפאה 'מורנינג סטאר' שברה את כל שיאי הנימפאות אצלנו ביכולתה להציג לראווה מספר פרחים פתוחים בעת ובעונה אחת – כשמונה פרחים פתוחים נספרו אצלנו בבריכה בקיץ שעבר. גם עונת הפריחה שלה ממושכת מאוד בהשוואה לנימפאות אחרות: היא מתחילה לפרוח כבר בסוף מרץ ובמישור החוף היא יכולה להמשיך לפרוח עד דצמבר-ינואר. כמו נימפאות אחרות, המשתייכות לקבוצת הנימפאות שמוצאן מאקלים ממוזג, נימפאה 'מורנינג סטאר' היא בעלת קנה שורש חזק, הצומח במהירות ובעוצמה רבה. בקצב צימוח מהיר שכזה מגיעה מערכת השורשים העטופה בשק למצב של צפיפות יתר בשנה השניה או השלישית ואז, באביב, מומלץ לחלק את הצמח ולשתול מחדש. בתנאים טובים יכולה נימפאה זו לחזור לפריחה מרובה מספר שבועות לאחר השתילה מחדש. צמח חובה לבריכות מים בינוניות וגדולות ולמכלים גדולים.
למידע נוסף

הכרות ראשונה
תחום צמחי התבלין סוער למדי בשנים האחרונות. בכל פעם שנראה לנו שכבר המציאו הכל, אנו מופתעים לגלות חידושים נוספים. את הריחן (בזיליקום) אנו מכירים כבר בשלל טעמים וגדלים אולם, זנים מגווני עלווה עוד לא הכרנו. ריחן הבזיל 'פסטו פרפטו',  שהגיע אלינו בחודש האחרון, הוא צמח נאה בעל עלווה עם שוליים מגוונים בלבן וצימוח זקוף. הוא פורח בקיץ בלבן ומלבד היותו צמח תבלין ניתן גם להשתמש בו כצמח נוי.
תמונה 

מבצע החודש לחברי מועדון הלקוחות


חדש בשתיל - קלנדריניה
המתבונן מרחוק בפרחיה הסגולים והזוהרים של הקלנדריניה גדולת הפרחים, המתנוססים באביב ובסתיו על גבעולים גבוהים ודקים, יתקשה לחשוב שמדובר פה בסוקולנט. אולם, כאשר מורידים את המבט מטה מתגלית שושנת עלים אפרפים ובשרניים, שאינה משאירה מקום לספק. מוצאה של הקלנדריניה באזורים צחיחים בצ'ילה וכצמחים בשרניים רבים אחרים היא מסתפקת בהשקיה מועטה, זקוקה לניקוז מצוין ומתאימה לשמש מלאה ולחצי יום שמש.


גינון ברשת
מגזין הגינון "גן ונוף" השיק החודש אתר חדש בשם "גן ונוף – הפורטל הישראלי לגינון". באתר מבחר כתבות שפורסמו במגזינים הקודמים, לוחות ארועים, אינדקס מוצרים ושרותים ועוד.


חדש בשתיל – אלמוני
לפעמים מגיעים אלינו צמחים חדשים אלמוניים לגמרי. ככאלה שעברם מחוק והם נטולי שם, מוצא והיסטוריה, עלינו ללמוד להכירם אט-אט. אחר כך עלינו להמציא להם שם זמני, בתקווה שביום מן הימים, בדרך מקרה, יתגלה לנו שמם האמיתי ואיתו יחוסם המשפחתי, מוצאם ועוד פרטים רבים נוספים. סמר זוחל הוא צמח שכזה. יכולנו גם לקרוא לו "משה" אבל העדפנו סמר בגלל עליו הגלילים והדקים. איננו יודעים אם הוא סמר או צמח אחר אך בשנה האחרונה צפינו בו ולמדנו את התנהגותו. זהו צמח מים נמרץ, אשר עליו מצטיינים בצבע ירוק רענן ושומרים על יופים גם בחודשי החורף הקרים. העלים החדשים של הצמח עומדים זקופים וכאשר הם מתבגרים הם מתארכים ומשתרעים. עד כה לא נצפו פרחים על הצמח. כאשר מגדלים את הצמח במיכל מים, העלים משתפלים ונופלים אל מחוץ למיכל. הצמח עלול להפוך לשתלטן, מכיוון שענפיו נוטים להשריש כאשר הם נוגעים באדמה. נימפאות המונחות בקרבתו (כפי שרואים בתמונה), עלולות להפגע במהלך הזמן מהשתלטות עוינת ולכן יש להרחיקם זה מזה ולפקוח עין או להמנע מגידולם בצוותא. אם ידוע לכם שמו האמיתי של הצמח או פרטים אחרים עליו, אנא ספרו לנו.
תמונות נוספות


פינת הצנצנת
לגומא פרוליפר (גומא הספן) תפרחות ירוקות וסוככיות, הנראות כהעתק מיניאטורי של גומא הפפירוס הענק והמפורסם. ענפיו אומנם משתמרים בצנצנת רק שבוע לכל היותר, אך עדינותם משובבת לב. גומא זה הוא צמח עציץ מעולה בתנאי שהמצע נשמר רטוב באופן תמידי. הוא מתאים גם לגידול בבריכות ובמיכלי מים.


 


עכשיו הזמן
אם אתם חובבים את פרחי הרודבקיות העונתיות, אשר פרחיהם הצהובים בעלי הלב החום או הירוק מביאים משב שימחה ואור לגינה הקייצית, מומלץ שתקדימו בשתילתם ככל האפשר. מנסיוננו, הזנים השונים של הרודבקיה השעירה מתפתחים בצורה הטובה היותר כאשר הם נשתלים עם סיום החורף ותחילת האביב. במדף פרחי העונה הקייצים שלנו תוכלו למצוא עכשיו זנים גבוהים וזנים ננסיים.
 


חדש בשתיל – דשן אורגני למשאבות דישון
שנים רבות לא ניתן היה להשיג תחליף אורגני ידידותי לסביבה לדשנים נוזליים, המותאמים למשאבות דישון. היום, סוף-סוף, יש תחליף.
דשן KF30 של חברת VGI הישראלית הינו דשן ביו-אורגני למשאבות דישון. הדשן מתאים לגינון ביתי וניתן להשתמש בו לתבלינים, ירקות, עצי פרי, פרחים שיחים עצי נוי ומדשאות.
הדשן, העובר דרך מערכת ההשקיה, מזין קרקע קלה, חולית וקשה כאחד, מבלי להותיר שאריות מזיקות בקרקע או במי התהום. ניתן להשתמש בדשן גם בריסוס על עלוות הצמחים או בהשקיה במשפך והוא מאושר לשימוש ע"י האגודה הישראלית לחקלאות אורגנית.
 

www.shatil.co.il
לצפיה במכתבים קודמים לחץ כאן
משתלת שתיל, סוף שדרות ויצמן (רח' ז'בוטינסקי), רמת השרון, טלפון: 035403434, 035405723 


להסרת כתובת הדאר האלקטרוני שלך מרשימת התפוצה, יש ללחוץ על קישור זה