אם אינכם רואים את התמונות במכתב לחצו כאן                                     אוגוסט 2008

לקוחות יקרים!
יציאה לאור של ספר גינון בעברית הינה תופעה נדירה אך כאשר מדובר בספר בעל מידע רב ואיכותי על צמחים המתאימים לארצנו, יתכן וניתן להגדיר זאת סוג של נס. "עצי נוי בישראל", ספרו החדש של ניסים פינס, המרכז ידע רב שנצבר על ידי המחבר לאורך שנים רבות, הוא סוג של נס שכזה. בספר, המציג 300 מיני עצים המתאימים לגינון בארץ, מוקצה לכל עץ דף נפרד ובו שמות תקינים ועממים, תאור מפורט, צריכת מים, התאמה לקרקעות ולאזורים, שימוש גנני ועוד ועוד. לכל עץ מספר תמונות המציגות את מראהו הכללי, הגזע, העלווה, הפריחה והשלכת. לא נותר לנו אלא להמליץ, ספר חובה למתכנני נוף, גננים וחובבים.


חדש בשתיל
יתכן וכאשר תקראו את המכתב לא יישארו כבר במשתלה פרטים רבים, אם בכלל, מהמטפס החדש הזה. עדיין קשה לנו להשיגו וההספקה שלו אינה סדירה ואף על פי כן, רצינו לספר לכם עליו. מורנדית (Maurandya) הינו מטפס קטנטן ומתוק בעל מראה עדין, שמוצאו מאזורים טרופים בדרום-אמריקה. הוא פורח אביב, קיץ וסתיו בפרחים פעמוניים בצבע סגול-ורוד ונראה שהוא מתאים מאוד לשמש כצמח מטפס לעציצים עם מתקני טיפוס, חצובות וכו', עליהם הוא נכרך במהירות. מניסיוננו המועט, נראה שהצמח עובר את החורף באזורנו בשלום ואינו משיר את עליו. הוא זקוק לשמש מלאה או חצי יום שמש ולהשקיה סדירה. אנו מקווים שבקיץ הבא כבר נוכל להציגו למכירה באופן שוטף.


פטרישיה היפייפיה
הנה פטרישיה, נימפאה טרופית חדשה, שנבדקת אצלנו כבר למעלה משנה ולעת עתה הוכיחה כי היא לא רק יפה אלא גם פורחת לאורך תקופה ארוכה מבלי להתעייף, תכונה אחריה אנו מחפשים בכל זני הנימפאות, הנבדקים אצלנו.


כפות של דוב
תנו מבט בסוקולנט הזה. העלים הקטנים, השמנמנים והשעירים שלו מזכירים כפות של איזה יצור חביב שיצא מסרט מצויר. השם העממי שלו באנגלית הוא "כף הדוב" אבל גם "כפת החתלתול" היה הולך טוב מבחינתנו. השם המדעי, זה כבר סיפור אחר: קשה למצוא הרבה חביבות בשם כמו: קוטילידון לביד תת-מין לדיסמיתנזיס (Cotyledon tomentosa subsp. Ladismithensis) אבל זה מה שיש, בהנחה שהצלחנו להגדירו נכון.
זהו סוקולנט קומפקטי, שרוחבו וגובהו אינם עולים על 20 ס"מ. בקיץ הוא פורח בפרחים צינוריים קטנים בצבע כתום חיוור אבל עיקר יופיו נעוץ בצורה המיוחדת של עליו. הוא גדל לאט, מתאים בעיקר לעציצים בינוניים, זקוק לצל עם מעט שמש וכמובן ניקוז מעולה והשקיה מועטה. במשתלה עוד ארבעה מיני קוטילידון חדשים שעדיין לא הצלחנו להגדירם.


שובו של עשב פמפס (במהדורה ידידותית יותר למשתמש)
מי לא מכיר את עשב הפמפס (קורטדריה מכסיפה)? קשה להתעלם מאותו עשב קישוטי ענק וחזק, בעל שיבולי פריחה עצומות, המתנוססות גבוה, נעות קלות ברוח הסתיו. מי שניסה לגדלו בגינתו למד, מן הסתם, בדרך הקשה, שמדובר בצמח המתאים בעיקר לגנים גדולים ולפארקים, אך בגינה ביתית רגילה הוא הופך לאויב מר. הצמח הענק דורש את השטח הרב שלו ונוקם בעזרת עליו החדים כסכינים במי שמנסה להשחית את גודלו וצורתו הטבעית. ובכאם אתם אוהבים את הצמח המקסים הזה אל תאמרו נואש, קורטדריה מכסיפה 'נמוך'  זן חדש וקומפקטי עשוי לפשט את העניינים: נכון, עדיין לא מדובר פה בפטוניית מחמד או משהו כזה, הרי גם לזן זה עלים חותכים כסכין, אך מימדיו הצנועים יותר (רוחב 1-1.5 מ'), הופכים את השימוש בו לפשוט, יחסית. חשוב לזכור: מיקום נכון של הצמח מבטיח הנאה רבה ממנו לאורך שנים רבות, בטיפול מזערי. מומלץ למקמו במקום פתוח ורחב, שבני אדם לא חולפים בקרבתו, בשמש מלאה או בחצי יום שמש, להשקותו מעט (יתרון בימינו!) ולהימנע מגיזומים, למעט הסרת פרחים שסיימו את חייהם. גיזומי חידוש יש לבצע באביב אחת לכמה שנים.
מידע נוסף על קורטדריה מכסיפה 'נמוך'  ועל קורטדריה מכסיפה


גינון אנכי
פטריק בלאנש, בוטניקאי וחוקר צמחים צרפתי, יוצר גנים אנכיים יוצאי דופן על קירות מבנים ברחבי העולם.
לאתר של פטריק בלאנש


קרירות במזרקה
חם ומחניק בסוף אוגוסט, אבל המזרקות הקטנות שלנו יודעות את העבודה. מיכל מים, נערת חימר אופטימית עם כד מטפטף, אלף העלה הנוצתי וגומא פרוליפר. מי צריך יותר מזה?


קלף חזק
שחקן חיזוק חדש לקבוצת לפופיות הבטטה, אותם זנים תרבותיים של הבטטה הנאכלת, המצטיינים בעלים צבעוניים ובקצב גידול מהיר. לפופית הבטטה 'אייס אוף ספייד'
Ipomoea batatas 'Ace of Spades' בולטת בעליה הארגמניים דמויי הלב (או "פיק", כפי שמציע שמה האנגלי). בינתיים הספקנו לנסותה בעיקר בסלסילות תלויות והתוצאות, כפי שניתן לראות בתמונה, היו מוצלחות למדי. פרטים נוספים על זני הלפופויות שכבר נמצאים בארץ מספר שנים תוכלו למצוא כאן


יש לנו עוד מה ללמוד
תראו איזה עיצוב נוף מרהיב ניתן ליצור עם סוקולנטים. תמונות מגן פרטי בסנטה ברברה, קליפורניה. עיצוב איזבל גרין.

www.shatil.co.il
לצפיה במכתבים קודמים לחץ כאן

משתלת שתיל, סוף שדרות ויצמן (רח' ז'בוטינסקי), רמת השרון, טלפון: 035403434, 035405723 


להסרה מרשימת הדיוור לחץ/י כאן

Sent by inwise email marketing software