אם אינכם רואים את התמונות במכתב לחצו כאן                                                    דצמבר 2006


לקוחות יקרים!
אמנון ותמר, לוע-ארי, לובליה ופלוקס הינם פרחי עונה מצוינים שכבודם במקומו מונח, אך האם ידעתם שבעונת החורף עומדים אצלנו, על מדף העונתיים, למעלה משישים סוגים, מינים וזנים שונים של פרחי עונה? למרבה הפליאה, השפע המרהיב הזה אינו מוכר ברובו לציבור, למרות שחלק מהצמחים הללו כבר נמצאים איתנו לא מעט שנים. מדי שנה באביב, כאשר הם פורחים בגן ההדגמה שלנו, מבקשים אנשים רבים לשתול אותם אבל אז כידוע כבר מאוחר מדי...
במכתב זה ובאלו שיבואו אחריו ננסה להציג כמה מהמובחרים שבניהם:
 


חרצית מסועפת
מקדימה לפרוח בחורף וממשיכה אל תוך הקיץ. צפופה ויכולה ליצור מרבד כיסוי צהוב ובוהק. יפה בזכות עצמה או בשילוב עם גושי פרחים נמוכים אחרים כגון דרדר כחול, נמסיה פאפאגנה, מרגנית השדה ועוד. מתאימה גם כגובל של ערוגה או בגוש, שבתוכו אפשר להטמין צמחי בצל ופקעת. מוצלחת גם בעציצים ובאדניות.
 


חרצית ביצנית
צמח חזק ומהיר בעל שפע פרחים קטנים לבנים עם לב צהוב. מרבדי הפריחה שלו יוצרים אווירה של פריחת בר אולי גם משום שהוא מזכיר מעט את הקחוון הארץ-ישראלי, הנפוץ בארצנו. יפה בשילוב פרוע עם פרחי בר אמיתיים, כגון פרג נחות, עדעד כחול ולוע ארי בר. החרצית הביצנית נחשבת כהשקעה לטווח רחוק בגלל הזרעים הרבים שהצמח מפזר, החוזרים ונובטים מעצמם מדי שנה.
 


מרגנית מונל
צמח רב-שנתי, אשר ברוב המקרים מתנהג באזורנו כעונתי והשומר את מופע הפריחה המרשים שלו לאביב המאוחר, כאשר הוא מתכסה בפרחים כחולים ובוהקים. כצמח שרוע גדול יחסית להרבה פרחי עונה אחרים, הוא מתאים לכיסוי שטחים גדולים ולמסלעות ואינו מומלץ במיוחד לעציצים קטנים ולסלסילות. מתאים לשתילה בחזית של צמחים גבוהים יותר, כגון חרצית שיחית וחרצית קרינית או בשילוב פרוע יותר עם גושים של פרג נחות.
 


דרדר כחול
צמח בר חביב הנפוץ אומנם בארץ אך כמעט שאינו מוכר בגינון וחבל. יוצר כרים נמוכים של עלווה ירוקה-אפרפרה ופורח בכחול שמימי. הדרדר הכחול הינו צמח חזק המסתפק במועט. קל להצליח איתו ובלבד שיקבל לפחות חצי יום שמש. כדאי להשאיר את הצמחים היבשים במקומם כדי ליהנות מהנביטה הרבה של הצמח בחורף הבא.
 

איכותי אך אלמוני
לפעמים להיות מוצלח זה לא מספיק, צריך גם יחסי ציבור.
קחו למשל את בקריס הכדורים 'פיג'ן פוינט': צמח זה, שהובא ארצה מקליפורניה ע"י סימה קגן כבר לפני מספר שנים, הינו צמח מצטיין לכל הדעות ואף על פי כן נותר באלמוניותו, עד היום הזה. זהו שיח משתרע, שגובהו אינו עולה על 90 ס"מ ורוחבו יכול להגיע ליותר משני מטרים. אין לו, אומנם, פריחה משמעותית אך הוא מתאפיין בעלים קטנים ומבריקים בצבע ירוק חי, השומרים על מראה רענן ויפה לאורך כל עונות השנה. הבקריס הינו צמח חסכן במים, המסתפק בהשקיה מועטה. בעזרת גיזומים ספורים ניתן לשמור עליו בגובה של 30 ס"מ ולהשתמש בו לכיסוי שטחים באחזקה נמוכה. אתם מוזמנים להתרשם ממנו בחלקת הצמחים החסכנים במים בגן ההדגמה של המשתלה.
תמונות נוספות
 


בולבוסן
רוב העשבים הקישוטיים נחלקים לשני מחנות: אלו הנראים במיטבם בעונה החמה ואלו המשגשגים דווקא בעונה הקרה. הבולבוסן עליו נספר הפעם, משתייך לקבוצה השנייה. כצמח שונא חום ולחות הוא נותן באזורנו מופע מעורר רחמים של גסיסה כביכול, במהלך עונת הקיץ. אבל בתחילת החורף, אם עדיין לא נעקר ע"י גנן בעל התלהבות יתר, הוא מתחיל לשוב לאיתנו. יש לו, לבולבוסן, עלים עדינים, המגוונים בלבן נקי, המקנה לו מראה זוהר. זהו איננו צמח לגינון מסיבי ולמעשה הוא איננו נראה במיטבו באדמה, כי אם בעציצים בהם, כנראה בזכות תערובת השתילה, הוא מצליח להתפתח טוב יותר. מכיוון שאין לו מערכת שורשים גדולה, הוא גדל בהצלחה גם בעציצים לא גדולים, אותם ניתן להציג במקום מרכזי בעונתו היפה ולהזיזם הצידה בתקופת התרדמה. שמו המוזר של הצמח ניתן לו בשל בסיסם הנסתר של העלים, הנראה כמעין מגדל של כדוריות חומות-ירוקות. בחורף מתאים לשמש מלאה או לצל עם מעט שמש. בקיץ מעדיף צל עם מעט שמש.
 

חדש בשתיל – טולבגיה ריחנית
כאשר חושבים על טולבגיה, מיד עולה באף ריח שום חזק ולמען האמת, גם די מעיק. הטולבגיה החדשה הזו שונה. לא רק שעליה הרחבים אינם מריחים כשום, אלא שפרחיה הסגולים, המופיעים בעונה זו, מפיצים ריח נעים, המתגבר בשעות החשכה והם אפילו מתאימים לקטיף ומשתמרים היטב באגרטל.
הטולבגיה הריחנית זקוקה לחצי יום שמש וניתן לגדלה הן באדמה והן בעציצים. לנו אין עדיין ניסיון מעשי איתה ונשמח לקבל מידע מכל מי שהתנסה בגידולה.
 

פינת הצנצנת - שבטבט
לאחר שכבש בסערה את חזית הגינון בארץ והפך לחביבם של מעצבי הגינות, הגיע הזמן להזכיר כיצד התוודענו אליו לראשונה.
פעם, אי שם בתחילת שנות התשעים, כאשר עדיין לא ניתן היה להשיגו במשתלות, היה השבטבט צמח של שוזרי פרחים. אישיותו הגמישה ופנימיותו החלולה אפשרו להם להחדיר לתוכו חוטי ברזל וליצור בו צורות מורכבות כרצונם. יתכן, שראוי לברך על כך, שטרנד זה לא זכה להצלחה גדולה אבל כדאי לזכור, שהשבטבט הוא באמת צמח קטיף מצטיין, אשר מלבד מראהו הגיאומטרי, המשתלב היטב בסביבות מעוצבות, יש לו גם יכולת לשרוד זמן רב באגרטל מבלי לאבד את יופיו. כחבר של כבוד במסדר צמחי המים, יודעים ענפיו החתוכים לפתח במהרה שורשים חדשים, המאריכים את חייהם. ועוד בונוס קטן: כאשר ענפיו מאבדים את יופיים, ניתן לקחת את אלו שהשרישו ולשתול אותם בעציץ.
תמונות נוספת
 

 

www.shatil.co.il
לצפיה במכתבים קודמים לחץ כאן
משתלת שתיל, סוף שדרות ויצמן (רח' ז'בוטינסקי), רמת השרון, טלפון: 035403434, 035405723 


להסרת כתובת הדאר האלקטרוני שלך מרשימת התפוצה, יש ללחוץ על קישור זה