#ClickIfNotSee# #OpenTheMail#

אם אינכם רואים את התמונות במכתב לחצו כאן                                                    דצמבר 2007


לקוחות יקרים!
רבים מצמחי הבצל והפקעת הרב-שנתיים יודעים לעשות את עבודתם נאמנה. עלוותם הצנועה איננה מרמזת דבר על מופע הפריחה שהם מכינים מדי שנה, מבלי לתבוע לעצמם תנאים מפנקים או טיפול מסור במיוחד. אל קבוצה אהובה זו, אשר בין חבריה נמנים האגפנתוס, הזפירנתס, ההברנתוס, הקריטנתוס ועוד רבים וטובים אחרים, מצטרף כעת צמח חדש ומבטיח, הנקרא איפיון חד-פרח (Ipheion uniflorum). למעשה, האיפיון איננו ממש חדש בארץ. כפי הנראה, הוא עשה עליה מארגנטינה, ארץ מולדתו, לפני זמן מה, אך מסיבה שאינה ידועה לנו, לא זכה בארץ להפצה מסחרית ונותר מסתתר, פה ושם, בגינות בודדות. האיפיון הינו צמח בצל בעל עלים צרים, אשר גובהו כ- 10 ס"מ ורוחבו 20-30 ס"מ. בקיץ, כאשר הוא נכנס לתקופת התרדמה שלו, הוא משיר את כל עליו אשר מתחדשים שוב בסתיו, עם התקררות מזג האוויר. שעתו הגדולה מגיעה באמצע החורף, כאשר הוא מתכסה בשפע פרחים קטנים וכוכביים בגווני לבן, לבן-כחלחל או כחול. הוא זקוק לשמש מלאה או לחצי יום שמש ומתאים לשתילה בעציצים קטנים, בין סלעים או אבני מדרך ואפילו בתוך מדשאות. בתקופת התרדמה הקיצית הצמח אינו זקוק להשקיה אך לא יסבול מהשקיה סדירה, כל עוד הקרקע מנוקזת היטב.

 


עונת הפוקסיות
כבר אין זה סוד, שתקופת החורף היא המומלצת ביותר לשתילת פוקסיות. בעונה זו תוכלו למצוא במשתלה מבחר גדול של זנים, הנמכרים כשתילים צעירים בכוסיות. את הפוקסיות רצוי לגדל בעציצים עם תערובות שתילה בתנאי שמש חלקית עד מלאה. עם התחממות מזג האוויר, בסוף החורף, מומלץ למקם את העציצים הפורחים במקומות מוצלים יותר (עם מעט שמש) וקרירים ככל האפשר.
פרטים נוספים על הפוקסיה וגם גלריית פוקסיות


פינת הצנצנת
קנה סוכר תרבותי 'פלהז סמוק'
(Saccharum officinarum ‘Pele’s Smoke') הינו זן, הנבדל מהמין המוכר של קנה סוכר בצבע קניו, הנע בין חום לסגול. מלבד הצבע המיוחד, לזן זה יתרון נוסף על קודמו האגרסיבי, בקצב הצימוח המתון שלו. מי שינסה לחתוך כמה מהקנים הצבעוניים הללו ולהניחם באגרטל עם מים, יופתע בוודאי לגלות, שלאחר זמן מה מתחילים הקנים לפתח שורשים ובעקבותיהם פורצים ומלבלבים עלים כהים וצרים.
פרטים נוספים על הצמח

תכשיט חי
וזו אהלית (Faucaria), ששמה המלא עדיין אינו ידוע לנו. הביטו בפרחים העדינים והזוהרים הללו, המכסים את הסוקולנט הזעיר הזה, הנראה כיצור חי. ללא ספק, תכשיט מיוחד לעציצים קטנים, שאיננו דורש הרבה: רק כמה שעות שמש, ניקוז מעולה, השקיה מועטה והגנה מברד.

 


יופיו של הקנקן
לפעמים הקנקן חשוב לא פחות מתוכנו! קופסאות העץ הנאות הללו יכולות לשדרג פלאים שילוב של צמחים קטנים ופורחים, כמו למשל: נמסיה כחולה, דיאסקיה, ניצנית 'וונדי' ורבים אחרים.
 טרופיקה במיטבה
קשה להבין כיצד הפך בשנים האחרונות המושג "גינון טרופי" למעין מושג גנאי. יתכן, שזה תפקידם של חוקרי טרנדים למיניהם, לבוא ולהסביר כיצד קורה, שיום אחד, סגנון, שנחשב לנחשק במיוחד, הופך באחת למוקצה מחמת מיאוס. אבל, למען האמת, ראוי לציין שהסגנון, שפעם כונה כאן בשם "גינון טרופי", לא היה הרבה יותר מערבוב אקראי חסר טעם, ששכנו בו יחדיו צמחים טרופיים לצד זיתים, ברושים לימוניים, שזיפים פיסרדים ושאר ירקות. גם היום, מי שרוצה לראות גינון טרופי במיטבו ולהבין את יופיו, יאלץ, כנראה, להרחיק לבאלי, לתאילנד, לארה"ב ולמקומות אחרים בעולם. דוגמא אחת מוצלחת לסגנון הזה דווקא כן ניתן למצוא אצלנו ואפילו מתחת לאף, בגן הטרופי של פארק הירקון.
הגן ממוקם בלב הפארק ונמצא שם כבר משנות השבעים ואף על פי כן לא רבים נכנסים לראותו. האם זה בגלל השער הקטן והמוצנע או בשל דמי הכניסה הזעומים? קשה לדעת. מי שכבר הטריח עצמו ונכנס, לא מצטער. שם, תחת חופת תמרים גבוהים, שגזעיהם עטופים בצמחים מטפסים, שתולים בקבוצות גדולות ומרשימות שרכים, דקלים נמוכים, מיני ציקסים, במבוקים וצמחי עלווה רבים אחרים. גשרי עץ גבוהים, אגם, בריכות מים ופלגים זעירים משלימים את התמונה ויוצרים אווירת ג'ונגל ירוקה ושופעת, מעוצבת היטב, ללא הצטעצעות מיותרת. גן הקקטוסים וגן הסלעים הינם שני גנים ייחודיים נוספים, הנמצאים בשטח הפארק וכלולים במחיר הכניסה לגן הטרופי. שניהם, כמו הראשון, מומלצים מאוד לביקור.
שימו לב: שעות הפתיחה של הגן משתנות מדי פעם.
פרטים באתר של פארק הירקון


 

דרושים
אנו מחפשים סוקולנטים מיוחדים ומעניינים שאינם נפוצים, כדי להרחיב את הקולקציה המתחדשת שלנו. לפרטים:  035403434 (לבקש את חיה).

 

 

www.shatil.co.il
לצפיה במכתבים קודמים לחץ כאן
משתלת שתיל, סוף שדרות ויצמן (רח' ז'בוטינסקי), רמת השרון, טלפון: 035403434, 035405723 

#LongUnsubscribe#