אם אינכם רואים את התמונות במכתב לחצו כאן                                                  דצמבר 2009

לקוחות יקרים!
אל קבוצת המללויקות המצטיינות, שכבר מוכרות בארצנו, הצטרפו לאחרונה מספר מינים חדשים. הפעם רצינו להציג בפניכם את מללויקה דקת-עלים 'קלרט טופס', שהגיעה אלינו לאחרונה ונראית מבטיחה למדי. מדובר במללויקה קטנה יחסית, בגובה וברוחב של 1.5 מטר, אשר הובאה ארצה ע"י סימה כגן. היא בעלת עלווה דקיקה וצפופה, שעליה מלבלבים בגוון אדמדם והיא פורחת באביב בלבן. כמו רוב המללויקות, היא מסתפקת במועט, מתאימה למגוון קרקעות ולהשקיה מועטה לאחר התבססות. וזקוקה בעיקר לשמש מלאה כדי להראות במיטבה. מכיוון שהמראה האדמדם של הצמח מופיע בחלקי הצמח המתחדשים, רצוי לבצע גיזומים קלים מדי פעם בפעם. מימדיה הצנועים, צבעה המעניין וחוסנה, הופכים אותה לצמח, ששווה לנסותו בגינה.

פרטים נוספים באתר של סימה 


צבעי חורף וחתול ג'ינג'י שמן אחד
לרוב, כאשר מדברים על צבעי הסתיו, חושבים על עלים בשלכת. בתמונה הזו ניתן לראות כיצד נוצרת צבעוניות חורף מעניינת מעשבים קישוטיים וצמחים רב-שנתיים אחרים, אשר אינם נושרים, אלא נצרבים או מתייבשים כתוצאה מהקור.
השיבולים החומות של זיפנוצה שיבולת-שועלית צ. מוריק, הגבעולים הארגמניים של גאורה ורודה, עלי המיסקנתוס המצהיבים ותפרחת הקורטדריה המכסיפה, המשתרבבת לתמונה מצד שמאל, יוצרים יחדיו פלטת צבעים חמה ונעימה, האופיינית לעונה זו בלבד. אט-אט מתגנב החשד, שהחתול הג'ינג'י השמן, הוצמד לסלע בדבק כלשהו, להשלמת הקומפוזיציה הצבעונית.


חדש בשתיל – פלונית אלמונית קוצנית
לא תוכלו להשיג אותה בשום משתלה אחרת! היא פשוט נראית נהדרת: ירקרקה-חומה, עליה הנוקשים סדורים בשושנות מושלמות ועטורים בשיניים קטנות וקוצניות. היא חזקה ועמידה ליובש ואם מפנקים אותה רק במעט - היא חוגגת. הבעיה היא שאיננה יודעת מה שמה. אנו החלטנו, בינינו לבין עצמנו, שהיא דיקיה (Dykia) ממשפחת הברומליים, אבל אז הסתבר, שישנם למעלה ממאה מינים וזנים שונים של דיקיות. לא נורא, אמרנו לעצמנו, נקרא לה "דיקיה חומה", יום אחד האמת עוד תתגלה. בינתיים, לא רק שהאמת לא התגלתה, אלא שמישהו לחש על אוזננו, שקיים גם סוג הנקרא הכטיה (Hechtia), הדומה להפליא לדיקיה וגם לו מינים וזנים רבים. אולי יש בקהל דוקטור לברומליים?

בקרוב נוציא מבתי הגידול שלנו גם  "דיקיה ירוקה".


גן בשמיים
פרויקט מעניין וחדשני, המתבצע בשנים האחרונות בעיר ניו-יורק, מחדש מסילת רכבת עילית היסטורית, שנזנחה והופך אותה לפארק ששמו:High Line . מומלץ להיכנס לאתר, כדי להתרשם מהתפישה החדשנית ומהעיצוב המקורי ולראות כיצד יוצרים פארקים עירוניים מיוחדים, הנותנים נופך אישי לכל עיר ועיר ובעיקר מוריקים אזורים אפורים. זהו, כמובן, גם חומר למחשבה לאלה שאמונים על פיתוח הערים שלנו.
מצגת המתארת את עיצוב הפרויקט
אתר הפרויקט


פינת הצנצנת
כבר שנים רבות שלמורן החורש שמור מקום של כבוד בגנים שלנו. למיניו השונים, אשר פותחו מאותו שיח הגדל בר בארץ, יש את כל התכונות הטובות שאנו מחפשים בשיחים: הם חסונים, חסכים במים, מצטיינים בעלווה ירוקת עד, היפה כל השנה וכמובן, בפריחה לבנה, המכסה אותם כשלג בעונת החורף. בעונה זו של השנה, כאשר צמחים רבים בגן נרדמים או נמצאים שניה לפני תחילת פריחתם, מבשילים פירותיו השחורים-כחלחלים ומלבישים את השיח במראה מלבב. לחובבי הצנצנת, מומלץ כעת לקטוף מספר ענפים עמוסים ולהתענג מקרוב על מראה הפירות הקטנים, בעלי הגוון המתכתי.

סוקולנט משלנו - צורית גבוהה
לפעמים אן צורך להרחיק עד מדבריות נמיביה או מקסיקו כדי לגלות סוקולנט מוצלח. לא הרחק מכאן, ברכסי הכורכר של החוף או בין סלעי הגיר של אזורי הגבעות וההר, נחבאת לה צורית הנקראת צורית גבוהה, אשר מתאימה לשימוש בגינון. מוצאם של רוב מיני הצורית הנמכרים בארץ הוא מאזורים צפוניים לישראל, מאירופה ומאסיה הקטנה. יתכן שזו הסיבה, שרובם אינם עמידים במיוחד לתנאי האקלים שלנו ומתקשים לצלוח את הקיץ הארוך, החם והלח. אך הצורית הגבוהה איננה מפונקת, היא הרי היתה כאן מאז ומתמיד. חום או קור, יובש מוחלט ואפילו שכבת אדמה דקיקה אינם מהווים בעיה עבורה: בגינון היא מתאימה לכיסוי שטחים קטנים, לכיסי קרקע רדודים בין סלעים ולעציצים קטנים. היא גם יפה מאוד כצמח מילוי לרגלי סוקולנטים גבוהים, השתולים בעציצים. הצורית הגבוהה יכולה לעבוד קיץ שלם ללא השקיה, אך היא תגיב היטב להשקיה מתונה ותראה רעננה יותר. קיטום קל של הצמח, מידי פעם ובמיוחד לאחר עונת הפריחה, ישמור על מראהו הנאה.
מידע נוסף


צורית גבוהה שמרגישה נהדר בכיסי קרקע שטחיים במחצבות הכורכר הרומאיות ליד מעגן מיכאל

פיליאס פוג הירוק
אם אתם חובבי גנים ואדריכלות נוף, יתכן שהצלחתם לראות בערוץ 23 את התוכנית המושקעת "מסביב לעולם בשמונים גנים". מונטי דון, אושיית גינון טלוויזיונית, כפי שרק הבריטים יודעים לייצר, מדלג סביב העולם דרך שמונים גנים מפורסמים, המאופיינים במגוון רחב של סגנונות ומסורות. התכנית מציגה גנים מהעתיקים ביותר שעדיין קיימים כיום ועד לאלו, המייצגים את הזרמים העכשוויים ביותר באדריכלות הנוף. לפי מיטב מסורת הטלוויזיה הבריטית, מונטי חולף דרך הגנים המרהיבים הללו, כשהוא שקוע בהרהורים כבדי משקל על היסטוריה, אומנות, עיצוב, טבע וסביבה. הוא מהגג, מתפעל ומבקר אך בעיקר, מספק לנו הזדמנות להציץ במספר כה רב של גנים מעניינים ומעוררי השראה, אשר חלקם סגורים לציבור הרחב. מי שפספס את התכניות שכבר שודרו יכול להתנחם במספר קטעים קצרים, הנמצאים ביו-טיוב, או לחילופין, להזמין את מארז הדי.וי.די. השלם מאמזון UK, שעולה, בסך הכל, 75 ₪, כולל משלוח (ללא תרגום, כמובן).

סוף שבוע נעים מצוות משתלת שתיל.

www.shatil.co.il
לצפיה במכתבים קודמים לחץ כאן

משתלת שתיל, סוף שדרות ויצמן (רח' ז'בוטינסקי), רמת השרון, טלפון: 035403434, 035405723 


להסרה מרשימת הדיוור לחץ/י כאן

Sent by inwise email marketing software