#ClickIfNotSee# #OpenTheMail#

אם אינכם רואים את התמונות במכתב לחצו כאן                                                   יולי 2007


חדש בשתיל –  גברת ארגמנית
איריסין 'פרפל ליידי' נראה כחידוש מבטיח לקבוצת הצמחים הרב-שנתיים צבעוניי העלווה. זהו צמח זוחל ונמרץ, בעל עלווה ארגמנית כהה. מבדיקות ראשונות הוא מסתמן כצמח מהיר למדי, היכול בזמן קצר להעניק לסלסילות תלויות ולמיכלים מראה ססגוני ושופע. נסו אותו בשילוב עם צמחים כסופי עלווה כגון: סביון מלבין 'ניו לוק', דיכונדרה כסופה ואחרים. החודש גם שתלנו אותו בגן ההדגמה, כדי לבדוק את ביצועיו באדמה.


שחור זה יפה
הנה עוד קצת צבעים כהים, בשילוב קייצי לא שגרתי: לפופית הבטטה 'בלקי', צמח זוחל בעל עלים גדולים ושחורים, עוטפת נדנונית (קולאוס) בעלת עלים גזורים בגוון סגול-שחור עם שוליים דקיקים-ירוקים. מתאים לחצי יום שמש ולצל עם מעט שמש, השקיה סדירה.
 


כדאי להכיר
השרך רומורת שערות השולמית (לא להתבלבל עם השרך המוכר שערות השולמית) ידוע גם בכינויו המוזר "שרך עלי העור". יתכן שהשם ניתן לו בשל עליו הנוקשים, המשמשים כרכיב חשוב בזרי פרחים ושורדים היטב באגרטל. על כל פנים, שרך זה כמעט שאינו מוכר בגינון וחבל. מי שזכה לנסותו יודע שמדובר בשרך חזק שאיננו מפונק אך איננו שתלטן, דוגמת שרכים חזקים אחרים. שרך הרומורה יוצר גוש שופע ורענן בגובה של שמונים ס"מ בערך. הוא מתאים לצל מלא או חלקי וזקוק, כמו רוב השרכים, להשקיה סדירה. כדי לקבל מראה "נקי" רצוי לבצע, אחת לשנתיים, גיזום חידוש נמוך לכל הצמח, באביב המוקדם. מראה העלים הרעננים, המציצים מהאדמה זמן קצר לאחר הגיזום, מלבב במיוחד. אם כל זה עדיין אינו מספיק, תוכלו לתלוש, מדי פעם, כמה עלים ולהשליכם באגרטל. אחרי הכל מדובר ב"עלי העור"...
 


לאמיצים בלבד
זהירות! הצמח הזה אינו מומלץ לגננים רפי-לב! בשולי עליו הכחלחלים והדקיקים, היוצרים מעין מזרקה מרהיבה, נחים אלפי קוצים אכזריים, שרק ממתינים ליד תמימה, המנסה לנכש עשב שוטה או לאסוף עלה תועה. כצמח שמוצאו מאזורי המחיה הקשים של מדבריות מקסיקו ודרום ארה"ב, יודעת הציצנית לשמור על עצמה. היא מסתפקת במועט שבמועט וכמעט שאינה זקוקה למים או להזנה. ציצנית בוגרת מגיעה לגובה ולרוחב של מטר ועליה המיוחדים יוצרים מראה אופטי מהפנט, ההופך אותה לצמח מוקד בגן.
הציצנית פורחת רק לאחר מספר שנים, כאשר מעל העלים מתרומם עמוד פריחה עצום בגובהו, המכוסה בפרחים קטנטנים. השנה לראשונה, לאחר שנים רבות, פורחת בגן ההדגמה שלנו הציצנית ואתם מוזמנים לבוא ולהתרשם.
 


תראו מה שקקטוס יכול לעשות
במשך מאות שנים צועדים בני שבט הסאן במסעות ציד ארוכים במדבר הקלהרי שבדרום אפריקה. השמש קופחת, הזבובים רוחשים, הבטן מקרקרת ופיצוציות או גזלנים אינם נראים באופק. בצר להם גילו האפריקאים שקקטוס אחד, הודיה שמו, מסוגל להעניק להם תחושת שובע מרגיעה, גם כאשר אוכלים ממנו כמות מזערית. מאז הם אימצו אותו כתפריט חובה למסעותיהם. כאשר התגלה סוד הצמח לעולם המדע וזוהה בו הרכיב הפעיל 57, מיהרה חברת הענק "פייזר" לרשום פטנט על הצמח ואפילו, תאמינו או לא, לשלם לבני שבט הסאן עבור הזכות לפתח ולסחור בתרופה מרזה, המבוססת על הרכיב הפעיל הנמצא בהודיה. כפי הנראה, תעבורנה עוד מספר שנים עד שתרופת הפלא תצא לשוק, אבל, בעצם, מי צריך תרופה, אם הצמח כבר נמצא כאן, אצלנו. בתאבון!
 


חדש - רק בשתיל – סמר ימי
סמר ימי, צמח בעל עלים גליליים, דקים, זקופים ונוקשים הוא אחד ממיני הסמרים השכיחים במזרח התיכון. בישראל הוא נפוץ בעיקר באזורי חוף הים ובמלחות המדבר. במסגרת מאמצינו להעשיר את קולקציית צמחי המים שלנו בצמחי בר מקומיים, בדקנו בשנתיים האחרונות את התאמתו לבריכות נוי ולעציצי מים והחל מחודש זה תוכלו למצוא אותו בחלקת המכירה של צמחי המים הזקופים.
תמונות נוספות
 


עוד שילוב קיצי
על הכסמנתיון רחב העלים כבר שפכנו מילים לרוב בעלונים קודמים. כאן, בשילוב הנראה בתמונה, הוא מתחבר בנעימים עם לפופית הבטטה 'פינק פרוסט' ועם בשמת השולטן בצבע ורוד ועציץ קרמיקה כחול.
 


עיצוב על הקצה
אתר חדש לגווין דרמויד, מעצב הנוף המתוקשר ביותר באנגליה כיום.
גווין, המוכר מאוד בזכות תוכנית עיצוב הגינות שלו בBBC, בולט מאוד בזכות מאמציו הבלתי נלאים לחדש ולהפתיע בכל מחיר. התוצאות לעיתים מרהיבות ולעיתים מבעיתות אך לעולם לא משעממות.
לרוצים להכיר יותר את עבודות העיצוב של גווין מומלץ לבדוק את ספרו Outer Spaces. הספר מציג את עבודותיו מתוכניות הטלויזיה ופורש לפני הקורא מגוון רחב של עיצובים מוזרים למדי.
 

חדש בשתיל
מדף קרמיקה מעוטר. ניתן לשלבו עם נר שמן כדורי תואם או עציץ קטן
 

 

www.shatil.co.il
לצפיה במכתבים קודמים לחץ כאן
משתלת שתיל, סוף שדרות ויצמן (רח' ז'בוטינסקי), רמת השרון, טלפון: 035403434, 035405723 

#LongUnsubscribe#