אם אינכם רואים את התמונות במכתב לחצו כאן                                                    יולי 2006


לקוחות יקרים!
השימוש בעשבים קישוטיים אשר זוכה כבר זמן רב להתעניינות עצומה באירופה ובארה"ב מגיע סוף-סוף אלינו. גם השנה, כבשנים קודמות, יערך במשתלת שתיל במהלך אוגוסט-ספטמבר חודש שלם, המוקדש לתחום חדשני זה.
במהלך החודש תיערך תצוגה של רוב העשבים הקישוטיים, הנמצאים למכירה כיום בארץ. לחברי מועדון הלקוחות של המשתלה תינתן הנחה של 15%.
מומלץ לשלב את הביקור במשתלה בסיור בגן ההדגמה, בו נמצא אחד האוספים הגדולים בארץ של צמחים אלו.


 


היקינטון רעב?
אם ניסיתם לגדל יקינטון מים (אייכהורניה עבת-רגל) ובמקום צמחים ירוקים ושופעי פריחה קיבלתם צמחים צהבהבים ודלים, סביר להניח שהצמח שלכם הרגיש רעב. כצמח צף מקבל יקינטון המים את כל חומרי המזון שלו מהמים בלבד והוא מסתבר, זללן גדול. הדרך הטובה ביותר להצליח איתו היא לגדלו במיכלי מים נפרדים ולהוסיף מדי פעם למים מספר חופנים של קומפוסט. הקומפוסט, אומנם, מעכיר את המים במיכל אך עלוותו השופעת של היקינטון תסתיר את המים במהרה. חשוב לזכור: קומפוסט מוסיפים אך ורק למיכלי מים של יקינטון מים או חסת מים. תוספת של קומפוסט במיכלים או בברכות בהם גדלים צמחי מים אחרים תגרום לעכירות המים ולהתפרצות אצות.
עוד על יקינטון המים
 


פנטס איזמלני 'ניו לוק'
אין זה סוד, שרבים מפרחי העונה הקיציים נוטים להתעייף ולאבד את יופיים במהלך חודשי הקיץ החמים והמתישים. הנה לפניכם צמח שאינו כזה. פנטס איזמלני 'ניו לוק', אחיו הנמוך של הפנטס האיזמלני הוותיק והזכור לטוב. זן זה נחשב, אומנם, רב-שנתי אך רבים משתמשים בו כעונתי קיצי-סתווי. גובהו אינו עולה על 40 ס"מ והוא מצוין ליצירת "שטיחי גינה צבעוניים", היכולים להאריך פריחה עד סוף הסתיו. גם בעציצים זהו צמח מצטיין, המאריך פריחה ומתפתח היטב אפילו במיכלים, שאינם גדולים במיוחד.
כמה טיפים:
רצוי להסיר את הפרחים בעת השתילה, כדי לאפשר לצמח להפנות משאבים לבניית הנוף. מומלץ מאוד להסיר את הפרחים הנובלים במהלך כל העונה, כדי למנוע מהצמח ליצור זרעים ובכך לעודד אותו לפריחה מתמשכת.
תמונות נוספות

 


רגלים של ברווז
בשנים האחרונות מצטרפים שחקני חיזוק חדשים לנבחרת העונתיים, המצטיינים דווקא בצבעי העלווה שלהם, הצובעים את הערוגה בגינה לתקופה ארוכה. נדנונית 'דקפוט', בעל העלים הזעירים, המזכירים רגלי ברווז ואשר צבועים בשלל גווני צהוב-אדום, הוא אחד מהצמחים הללו.
בשונה מרוב זני הנדנונית (קולאוס), זן זה מצליח היטב גם בשמש מלאה וגם בהצללה חלקית. הוא יוצר משטח צבעוני בגובה של 30-20 ס"מ ושומר על יופיו עד לחורף. הצמח אומנם מתחדש לאחר החורף, אולם במקרים רבים עדיף לשתול אותו מחדש באביב. כמו קודמו, גם הוא יכול לשמש כצמח עציצים נהדר.
פרטים נוספים


 


סלסילת החודש
מן הסתם, אין צורך להציג את צמח העציצים המצטיין: סקבולה שופעת. החודש בחרנו להציג לפניכם זן חדש ומרענן בעל פרחים בגווני לבן וסגול, העונה לשם 'דימונד'. כמו הסקבולה הותיקה, גם סקבולה 'דימונד' מומלצת מאוד לסלסילות תלויות ועציצים.
תמונות נוספות
 


תחליף הורטנזיה?
לכל אלו שניסו ללא הצלחה לגדל הורטנזיות כחולות, הנה צמח שיכול, אולי, לשמש מעין תחליף: דיכרואה רב-גונית. זהו צמח חדש ומסקרן, שמוצאו מבורמה ואשר הובא לארץ על ידי סימה קגן.
שיח הדיכרואה פורח בקיץ במכבדי פריחה כחולים, הוא מתאים לצל עם מעט שמש ועליו אינם נושרים בחורף. מומלץ לגזום אותו בסתיו לאחר הפריחה ולחפות את בית השורשים.
בגן ההדגמה ניתן לראות שיח שנשתל לפני שנה.
פרטים נוספים
 


חדשה מהאגדות
וזוהי רגלה (פורטולקה) חדשה, העונה לשם 'פריטייל סינדרלה'. בגלל הפרח המלא, מתקשה רגלה זו להצדיק את הכינוי שדבק בבנות מינה "פרחי הסתדרות" ולהסגר בשעות אחר הצהרים המוקדמות.
 


ההרצאה הבאה
במסגרת חודש עשבים קישוטיים תיערך בגן ההדגמה של המשתלה הרצאה המוקדשת לתחום זה. ההרצאה משולבת בסיור בגן.
ההרצאה תיערך ביום ו' 8.9.06 בשעה 9:00 בגן ההדגמה
ההרצאה אינה כרוכה בתשלום אך מכיוון שמספר המקומות מוגבל, יש להירשם מראש בטלפונים: 035403434 או 035405723
לוח ההרצאות המלא
 

       

www.shatil.co.il
לצפיה במכתבים קודמים לחץ כאן
משתלת שתיל, סוף שדרות ויצמן (רח' ז'בוטינסקי), רמת השרון, טלפון: 035403434, 035405723 


להסרת כתובת הדאר האלקטרוני שלך מרשימת התפוצה, יש ללחוץ על קישור זה