אם אינכם רואים את התמונות במכתב לחצו כאן                                                         יולי 2010

לקוחות יקרים!
גידול מיני אזוביון (לוונדר) באקלים החם והלח של מישור החוף אינו עניין של מה בכך. רוב מיני האזוביון, שנחשבים צמחים חזקים ועמידים באזורים פחות חמים ונטולי לחות קיצית, נוטים לסבול אנושות בקיץ הרטוב ותוחלת חייהם קצרה למדי. יוצא מן הכלל הוא אזוביון x 'אלרדי' (Lavandula x allardii). זן זה הוא תוצר של הכלאה גננית בין אזוביון משונן ואזוביון רחב-עלים והוא הגדול והחסון מבין זני האזוביון המצויים בארץ. אפילו באקלימה הדלוח של תל אביב הוא שורד ללא בעיות. הוא מגיע לגובה של מטר ויותר, מסוגל להשתרע על שטח שקוטרו כשני מטרים, פורח באביב בעמודי פריחה סגולים (אם כי פריחתו אינה שופעת במיוחד) ועלוותו האפורה והשופעת משתלבת היטב עם צמחים אוהבי שמש כגון זיף נוצה ארגמני ובקריס הכדורים.

החלה עונת האדניון
החודש החלה ב"שתיל" עונת המכירה של צמח האדניון, שעל נפלאותיו כבר סיפרנו במכתב מיוני 2009. זהו צמח חובה לאספנים ולחובבי סוקלנטים, היכול לחיות שנים רבות בעציץ, פורח בשפע לאורך תקופה ארוכה ויוצר גזע מעובה ומפותל בעל איכויות של בונסאי. אתם מוזמנים להתרשם.

קישקשתא למתקדמים
מה ניתן לומר על צמח הצבר (סברס) שעדיין לא נאמר? אין כמעט ילד בארץ שלא זכה לחוש את דקירת קוציו האכזרית בעת נסיון להגיע לתוכו המתוק של הפרי הנפוץ הזה. השילוב האכזרי בין המתיקות הנעימה לתוקפנות הקוצנית הועלה על נס כאשר גויס לאתוס הלאומי כסמל להתנהגותם המחוספסת של בני הארץ העוקצניים והגסים מבחוץ אך מתוקים מבפנים. והנה בא הצבר הזה ששמו 'עופר' ומוציא מהסמל המפוקפק את העוקץ או יותר נכון את הקוץ. 'עופר' הינו זן דל קוצים, שפותח בארץ למטרות מסחריות. זהו אולי צמח הפרי הקל ביותר לגידול בעולם: תזניחו, תשברו ואל תשקו – הצחקתם אותו. רק תדאגו לו למספיק מקום ולכמה שעות שמש והוא כבר ידאג לכם לפירות נפלאים שירפאו אתכם אחת ולתמיד מטראומות ילדות קוצניות.

מידע נוסף על הצמח
צברים אחרים המשמשים לנוי בלבד 

 

צפרדעים זו ברכה
מדוע שלא תרכשו לכם חברות אמת עם נציג ירוק ורירי ממשפחת הדו-חיים? כדי לרכוש לעצמכם חבר שכזה כל שאתם זקוקים לו זה מקווה מים כלשהו בקרבה למקום הישיבה שלכם בחוץ. זו יכולה להיות בריכה שקועה בריצוף או בדק העץ או אפילו עציץ מים עם כמה צמחים. הצפרדעים, כך זה נראה, מאמינות בידידות עם מי שנותן להן מרחב מחיה. ברוב המקרים לא תצטרכו לחכות יותר ממספר חודשים עד שאגן המים שלכם יאוכלס במיני יצורים אוהבי מים שהבולטת בינהן היא כמובן צפרדע הנחלים. בשל הקרבה היום-יומית לבני אדם סביר להניח שהחברות החינניות יסתגלו במהרה לנוכחותכם ויאפשרו לכם לצפות בהן ממרחק קצר. שווה ללמוד מהן: מעבירות ימים שלמים בבהיה איטית בעולם, ממתינות שהאוכל יגיע לפה או לחילופין, פוצחות במזמורי אהבה קולניים.
שימו לב: אם יש בכם נטיה לראות בשירת הצפרדעים המפוארת סתם קקפוניה צורמנית אולי בכל זאת כדאי שתמקמו את מקווה המים שלכם במרחק מה מאזור הישיבה שלכם...

 

ציפורים זו שמחה
אם כבר מדברים על חברים מעולם החי איך אפשר שלא להזכיר את הצופית, המכונה גם בשמה הישן "יונק הדבש"?
הידעתם, שהציפור הזעירה והחיננית הזו היתה כה נדירה בארצנו לפני כשמונים שנה עד כי מעטים זכו לראותה? באותן שנים היא חיה בעיקר באזורי נאות מדבר, בערבה ובבקעת ים המלח. בשנות השלושים והארבעים, עם התפתחות הישוב בארץ ותחילת הנטיעות המסיביות של גינות נוי, שהתאפיינו גם בצמחים טרופיים עשירים בצוף, החלה הצופית להתפשט לכל אזורי הארץ וכיום היא נחשבת ציפור נפוצה במשך כל עונות השנה.
כאמור, צופיות אוהבות צמחי נוי רבים כגון דק-פרי, היבסקוס ועקולית משרישה, אבל אם ברשותכם רק מרפסת או שטח מצומצם אחר, הנהנה מכמה שעות שמש או יותר, אתם יכולים ליצור בקלות נקודת משיכה אטרקטיבית לצופיות. כל מה שדרוש הוא עציץ גדול בנפח 15 או 20 ליטר עם שניים או שלושה צמחים של פנטס איזמלני. הניחו את העציץ במקום שתוכלו לצפות בו בנוחות, אפילו מתוך הבית, ותהנו מצמח מפואר אשר אינו פוסק לפרוח במהלך כל העונה החמה והעיקר כמובן, הצופיות סוגדות לו מבוקר עד ערב, מרפרפות באוויר ומביאות שמחה.

 

לילה לילה מסתכלת הלבנה
אפרופו מים, הנה לכם צמח מים שלגדלו בעציץ מים זה ממש משחק ילדים. יקינתון המים, או כפי שהוא נקרא באופן רשמי ושובר לסת, אייכהורנייה עבת-רגל, הוא בעצם מעין כלי שיט קטן הצף על פני המים ללא עגינה בקרקע. הוא אינו זקוק לדבר מלבד מעט שמש, מים בעומק מינמלי של 30 ס"מ ודילול נמרץ פעמיים בעונה. טיפ קטן: מכיוון שהצמח מקבל את חומרי המזון שלו מהמים תיתכן תופעה של הצהבת עלים במיכלים חדשים בהם לא נצבר עדיין מספיק רקב, המעשיר את המים. תוספת של מספר חופנים עם קומפוסט למים תמריץ את צמיחת הצמח ותשפר את צבעו.
עוד מידע על הצמח

 

הגן של אליס
נראה שתערוכת הגנים השנתית, שנערכה בחודש שעבר בגני טילרי בפריס, היתה משופעת בחזיונות סוריאלסטיים. האם זה קרה בהשפעת "אליס" של טים ברטון או אולי בשל הצורך הבוער שלהם לחדש בכל מחיר? קשה לדעת. על כל פנים, הגנים שם אוכלסו בשלל פריטים מוזרים, כסאות כוסו בדשא, גזעים נצבעו בצבעים פסיכודלים והיה שם גם מעין כדור זרעים ענקי אחד, מבוקע לשנים ומדופן במאות תחתיות של בקבוקי שמפנייה, שעוצב על ידי ג'יני בלום, מעצבת גנים בריטית. שווה לראות, גם אם לפעמים זה קצת צורב בעיניים.
לאלבום התמונות של התערוכה ולתמונות מתערוכות בשנים קודמות
לאתר הפרטי של ג'יני בלום

ספר
דברה לי בולדווין (Debra Lee Baldwin), כוהנת הסוקולנטים הגדולה של קליפורניה, הוציאה לאור בינואר שעבר ספר, המוקדש כולו לגינון ולעיצוב סוקולנטים במיכלים. הספר, ששמו Succulent Container Gardens, מציג שלל רעיונות עיצוביים, הנוגעים לשילובי סוקולנטים ולבחירת מיכלים. מומלץ.
הטריילר הרשמי של הספר
דברה מדגימה עיצוב מיכל
כתובת הספר בחנות הספרים אמזון

נקלט בעדשה
תמונת החודש שייכת בעצם לחודש שעבר (ככה זה כשמכתבים מתעכבים): אלווי קצר עלים פורח בכתום, יוקה פילית פורחת בלבן וצלב כרמליתי עתיק בכניסה לכנסיית סטלה מאריס בחיפה.

www.shatil.co.il
לצפיה במכתבים קודמים לחץ כאן

משתלת שתיל, סוף שדרות ויצמן (רח' ז'בוטינסקי), רמת השרון, טלפון: 035403434, 035405723 


להסרה מרשימת הדיוור לחץ/י כאן

Sent by inwise email marketing software