אם אינכם רואים את התמונות במכתב לחצו כאן                                                         יולי 2011

לקוחות יקרים!
בימים האחרונים של חודש אוגוסט יפתח במשתלה קורס גינון בנושא טיפול ועיצוב הגינה הביתית. הקורס יועבר על ידי יעל סלפק, אגרונומית והנדסאית אדריכלות נוף ויכלול 10 מפגשים, הכוללים סיורים במשתלה. בין נושאי הקורס: עקרונות בתכנון ובעיצוב, היכרות עם צמחים שונים, סגנונות גנים, תכנון השקיה, מזיקים ומחלות ועוד.
פרטים מלאים


פסל חי
אדניום באמת לא דומה לשום צמח אחר: גזע פיסולי, פריחה מרהיבה, איכויות של בונסאי ללא טירחה, עמידות ליובש, אריכות חיים ויכולת צמיחה במיכלים קטנים. כל אלה הופכים אותו לצמח מרשים, המומלץ לכל מי שאוהב צמחים מיוחדים ויוצאי דופן.
בעונה זו, בה האדניום נמצא בשיא פריחתו, אנו מזמינים אתכם לראות את מבחר הצמחים שגידלנו ועיצבנו בשנים האחרונות.
מספר דוגמאות תוכלו לראות בגלריה זו.


יהלום קפוא
חלבלוב 'דימונד פרוסט' (Euphorbia 'Diamond Frost') הינו צמח חדש ומעניין שהגיע לאחרונה. זהו צמח רב שנתי בעל עלים דקים וקטנים, המכוסים בפרחים לבנים זעירים, הנראים כענן פרפרים המרחף מעל הצמח. זן זה, שנוצר לפני כשש שנים, הספיק לכבוש את ארצות הברית בסערה והרשת מלאה בתמונות שלו. מכיוון שעדיין לא הספקנו לצבור נסיון לגביו, המידע שנביא כאן, נלקח כולו מחו"ל וטעון בדיקה. מדובר בצמח רב-שנתי, המשמש בעיקר כצמח פורח לעציצים. הוא אמור לפרוח תקופה ארוכה מהאביב עד לסתיו אך עדיין לא ידוע אם הוא שורד את החורף שלנו. מתאים לשמש מלאה, לחצי יום שמש ויתכן אף שלצל עם מעט שמש. גובה ורוחב 30 ס"מ. בארה"ב הוא מוגדר כצמח חסכן במים אולם, כאמור, הדבר עדיין טעון בדיקה באקלים שלנו. אם ניסיתם את הצמח ויש לכם מידע נוסף שתפו אותנו.
סירטון קצר על הצמח


פינת הצנצנת
בענף פרחי הקטיף אין מקום לפרחים שחיי המדף שלהם נמדדים בשעות ספורות. אולם, מי שחמוש בצנצנת זכוכית צנועה ותר אחר צמחים מעניינים, הנמצאים בקרבתו, אינו צריך לאפשר לזוטות כאלו להפריע לו. קחו, למשל, את השעונית הנאכלת (פסיפלורה), המסיימת כעת את פריחת הקיץ שלה. פרחיה המפוארים עשויים להוציא נשמתם עוד לפני שתחלוף היממה ולמרות זאת, אין ראויים מהם לצנצנת שלנו. קטפו שנים שלושה פרחים מהצמח המטפס שלכם (אם במקרה אין לכם כזה תחפשו על הגדר של השכן השליש משמאל) והניחו אותם בקערת זכוכית שקופה עם מעט מים. כעת, קחו כסא, שבו בנחת והתבוננו בהם מעט. אתם רשאים להיאנח בהתפעלות, אין עוד דברים כאלה, באחריות! בשלב הזה יתכן שחלק מכם נזכר, שהפרח המרהיב הזה מכונה גם "פרח התאווה" ויתכן אף, שפה ושם נרקמת תוכנית צנועה להעניק את הפרח לאהוב או לאהובה. רעיון יפה, ללא ספק ומי אנחנו בכלל שנקלקל שמחות, אבל אולי בכל זאת, כדאי שתדעו שכל העניין בטעות יסודו. לא האהוב או האהובה, חס וחלילה, אלא עניין התאווה. המיסיונרים הספרדים הנלהבים, שהגיעו לדרום אמריקה לפני שנים רבות, התפעלו כל כך מפרחי השעונית שנגלו להם עד שהחליטו להעניק לצמח את השם "פרח הפסיון". הפסיון, כידוע, הוא תהליך הייסורים האיום שעבר ישו בדרכו אל הצליבה. כאן בוודאי אתם שואלים עצמכם מדוע העמיסו המיסיונרים המשולהבים את כל הסיפור העגום והעתיק ההוא על הפרח המרהיב הזה? ובכן, בעיניהם החדות הם הבחינו בפרח במספר הוכחות חותכות, המקשרות אותו ללא צל של ספק, לאותו אומלל מנצרת. למשל: חמשת האבקנים הם אותם חמישה פצעים שנגרמו לגופו המעונה, שלושת הצלקות של הפרח דומות דמיון מדהים לשלושת המסמרים שננעצו בידיו וברגליו והזיפים הסגולים לבנים, המקיפים את הפרח, מזכירים ללא ספק את זר הקוצים הנוראי שעטר לראשו. ואיך כל הזוועה הפכה לתאווה? פשוט מאוד: המילה הלטינית Passio תורגמה בטעות למילה האנגלית Passion שמשמעותה "תאווה". אבל רגע, לפני שאתם מתאכזבים, כדאי שתדעו, שעל אף כל מה שנאמר, הפסיפלורה איננה רק סתם צמח יפה בעל פירות טעימים. יש לה, אכן, כוח להשפיע עלינו: "ארמנו" למשל, החומר הפעיל המצוי בה, משמש כחומר מרגיע, מרדים, נוגד חרדה ואף עשוי לעזור לאלו הסובלים מטחורים. קצת פחות רומנטי אבל לא פחות חשוב.
ועוד משהו קטן: מי שרוצה להתפעל ממגוון הפרחים העצום של מיני וזני השעונית הקיימים בעולם יכול להציץ בגלריה הזו


חדש בשתיל – סמר אפרפר
אל קבוצת הסמרים שלנו הצטרף בשנה האחרונה צמח חדש ומבטיח בשם סמר אפרפר 'בלו דרט' ('Juncus inflexus 'Blue Dart). זהו עשב קישוטי בעל עלים גליליים דקים וזקופים בצבע ירוק-אפרפר, אשר אינם חדים בקצוותיהם. הוא מתאים לשמש מלאה או צל עם מעט שמש וזקוק להשקיה סדירה. בניגוד לסמר הימי, בעל הגבעולים הגבוהים והחדים, סמר זה הינו קומפקטי ומגיע לגובה ורוחב של 50 ס"מ בלבד. בשל הקומפקטיות והמראה הרך שלו הוא מתאים יותר מקודמו לגידול במיכלים או בגינות קטנות. המין ממנו פותח הזן גדל בר בארץ והוא נפוץ באזורים נרחבים באירופה, אסיה ורוסיה.


שפריץ של צבע
מי אמר שרק פריחה יכולה ליצור צבעוניות עליזה? הנה, לדוגמא, זן הנדוננית (קולאוס) החדש הזה שהגיע אלינו לאחרונה הוא בעל עלים צבעוניים, הנראים כאילו ילד עליז השפריץ עליהם דליים של צבע. אמנם, הוא הגיע אלינו ללא שם, נמצא אצלנו זמן קצר ועדיין לא הספקנו להכירו, אך סביר להניח שבטיפול מתאים הוא יוכל לצבוע עבורכם עציץ או שניים בהתמדה וללא לאות עד בוא החורף, הרבה יותר מכל צמח פורח אחר. מתאים בעיקר לשתילה במיכלים בתערובות שתילה, צל עם מעט שמש, השקיה סדירה וקיטום קל מדי פעם, להבטחת מבנה צפוף ומסועף.


לשטוף את העיניים
ועוד משהו נחמד לסיום, בגוניה ורד חדשה עם פרח גדול וריק. שיהיה רק טוב...
www.shatil.co.il
לצפיה במכתבים קודמים לחץ כאן

משתלת שתיל, סוף שדרות ויצמן (רח' ז'בוטינסקי), רמת השרון, טלפון: 035403434, 035405723 


להסרה מרשימת הדיוור לחץ/י כאן

Sent by inwise email marketing software