אם אינכם רואים את התמונות במכתב לחצו כאן                                                    יוני 2006


לקוחות יקרים!
גאופיטים הינם צמחים רב-שנתיים בעלי איבר אגירה מעובה או במילים אחרות: צמחי בצל,פקעת וקנה שורש. החודש הזה, במשתלת שתיל, מוקדש לגאופיטים תדירי הירק. גאופיטים אלו אינם מאבדים את עליהם בקיץ (כמו נרקיס, למשל) ומצטיינים לרוב, בעמידות גבוה ובאחזקה קלה. בין נציגי הקבוצה הבולטים ניתן למנות את האגפנתוס, הזפירנתס, קנות המכלוא, הדיאטס, הטולבגיה ועוד רבים וטובים, חלקם חדשים ופחות מוכרים.
במהלך החודש תוצג במשתלה תערוכת גאופיטים ותינתן הנחה של 15% לחברי המועדון
תמונות נוספות

 


גאופיט מהאגדות
את האגפנתוס האפריקני נראה שאין צורך להציג. כבר שנים רבות מקשטים פרחיו הענקיים והכחולים את גינות הארץ. בשנים האחרונות למדנו, שגם צמח ותיק זה מעסיק את המטפחים בעולם, המכליאים ויוצרים ממנו זנים חדשים רבים. זן ננסי מוצלח הנמצא בארץ כבר מספר שנים, זכה בשמו של פיטר פן הנער הנצחי, שאינו חפץ להתבגר. 'פיטר פן' פורח בשפע רב, הוא קל לגידול ובשל מימדיו הקטנים וקצב הגידול האיטי הוא מומלץ מאוד לא רק לגינה כי אם גם לעציצים.
טינקרבל, הפיה הקטנטנה והקנאית של פיטר פן, העניקה את שמה לזן אחר, שהגיע אלינו לאחרונה. כמו 'פיטר פן', גם זן הינו קטן מימדים, אולם, הוא שונה מכל זני האגפנתוס האחרים בזכות עליו המגוונים בלבן-צהבהב. הזן 'טינקרבל' ממעט לפרוח ועד היום לא זכינו עדיין לראות אותו בפריחתו.
תמונות נוספות

 

שכבת מגן
לא רק לנו חם, גם באדמה חם. האם חשבתם פעם איך מרגישים צמחים, ששורשיהם העליונים קרובים לפני הקרקע החשופה לשמש? סביר להניח שאם רק יכלו לדבר, היו אומרים, כי הם מוותרים בשמחה על התענוג. מסתבר שיש פתרון: זה כבר מאות בשנים משתמשים בגינון ובחקלאות במגוון חומרי חיפוי, כדי להתמודד עם בעיות של חום, קרינה, יבוש, עשביה ואידוי מיותר של מים.
קראו במאמר הבא כיצד לעשות זאת בגינתכם

סמבוק שחור
הנה צמח חדש שלא ציפינו ממנו לרבות אך הוא הפתיע בגדול. סמבוק שחור הינו שיח גדול נשיר, שיש המחשיבים אותו כעץ. הצמח מוכר מאוד בתחום הרפואה העממית, בה משתמשים בעיקר בפרחים לטיפול בהצטננויות ובדלקות של דרכי הנשימה. גם כיום מתנהלים מחקרים שונים על יכולות הריפוי שלו ומופקות ממנו תרופות שונות. למרות המורשת המפוארת שלו נראו לנו שתילי הצמח צנועים למדי וקשה היה לנחש את ערכם הקישוטי. לפני כשנה וחצי שתלנו שתיל אחד בגן ההדגמה ומאז הוא התפתח במהירות עצומה ויצר תוך שנה שיח גדול ופראי, בעל מראה טבעי, היכול להשתלב היטב בגינה בעלת אופי ים-תיכוני. למרות שכבר בשנה הראשונה הצמח פרח, הייתה זו רק הקדמה למופע הפריחה המרהיב שיצר השנה באביב. הצמח הענק שלנו התכסה כולו בפרחים לבנים עצומים והפריחה נמשכת כבר מספר שבועות ללא הפסקה. אם אתם מעוניינים לנסות את הצמח, קחו בחשבון שגודלו הסופי באקלים שלנו עדיין איננו ברור ויש להקצות לו מקום בו יוכל להתפתח בצורה נאותה.
פרטים נוספים
 

חדש בשתיל
אקורוס רפואי 'מגוון' הוא צמח בעל עלים סרגליים מרשימים, המגוונים בלבן צהבהב.
בשונה מהאקורוס הדגני הנמוך, המוכר בארץ, האקורוס הרפואי יכול להגיע לגובה שמונים ס"מ ואף יותר. זהו צמח מים, היכול לגדול היטב גם באדמה רטובה או בעציצים עם צלחת מים. פריחתו איננה משמעותית, אך נראה כי עליו המרשימים יכולים ליצור עניין רב בברכה או במיכל המים, לאורך כל העונה החמה.
תמונה נוספות

יופי פרסי
ציניית האג 'פרז'ן קארפט' היא חברה חדשה במועדון פרחי העונה הקיציים. שלא כמו בזני הציניות האחרים המוכרים אצלנו, לזן זה פרחים המכילים מספר גוונים שונים, המשתנים בין פרח לפרח. תכונה זו, מן הסתם, הסעירה את מפתחי הזן, שהעניקו לו שם של שטיח. עדיין מוקדם לקבוע האם פרחיו היפים יושבים על צמח חזק ועמיד. אתם מוזמנים לנסות.
מידע נוסף
 

ההרצאה הבאה
גינות רבות הופכות במהלך הזמן מגינות שטופות שמש לגינות מוצלות. שינוי צמחיית הגן והתאמתה לתנאי צל מהווה אתגר לא קטן עבור הגנן החובב כמו גם המתכנן המקצועי. בהרצאה נדון בפתרונות שונים לעיצוב גינת הצל ונציג צמחי צל מצטיינים.
ההרצאה תשולב בסיור בגן ההדגמה של המשתלה
ההרצאה תיערך ביום ו' 07.7.06 בשעה 9:00 בגן ההדגמה של המשתלה.
ההרצאה אינה כרוכה בתשלום אך מכיוון שמספר המקומות מוגבל, יש להירשם מראש בטלפונים: 035403434 או 035405723 (לבקש את מיקי או לימור).
לרשימת ההרצאות המלאה


 

 

עד כאן להפעם - סופשבוע נעים ופורח מצוות משתלת "שתיל" 

www.shatil.co.il
לצפיה במכתבים קודמים לחץ כאן
משתלת שתיל, סוף שדרות ויצמן (רח' ז'בוטינסקי), רמת השרון, טלפון: 035403434, 035405723