אם אינכם רואים את התמונות במכתב לחצו כאן                                                   יוני 2007


לקוחות יקרים!
הקיץ האכזר שלנו אינו מאיר פנים לפרחי העונה הקיציים. רבים מהם סובלים בתנאי החום והלחות הקשים ואינם מצליחים להגיע בשלום לסוף העונה. למזלנו, בשנים האחרונות, אנו משופעים בצמחים ממוצא טרופי, שעלוותם הצבעונית והזוהרת יוצרת בהצלחה רבה מוקדי צבע בעלי עמידות גבוהה יותר מזו של פרחי העונה הקיציים. ביצן 'פארטי טיים' הינו ביצן מכלוא חדש, המוגדר אומנם כצמח רב-שנתי, אולם עדיין לא הספיק לעבור אצלנו את מבחן החורף. על כל פנים, ממבט ראשוני, נראה כי עליו המוכתמים בורוד בזוקה עז, יכולים לצבוע את הגינה בכתמי צבע מענינים למדי.
פרטים נוספים על הצמח

 

ההרצאה הבאה - צמחי מים במיכלים
לא חייבים בריכה כדי לגדל צמחי מים ולהנות מיופים. בהרצאה נסביר כיצד יכול כל אחד ליצור בריכות מיניאטוריות במיכלים (אפילו בגינות גג), נציג את הצמחים המתאימים לתנאים כאלה, נראה כיצד שומרים על מים נקיים ללא פילטרים ונדגים כיצד בונים מזרקות קטנות.
ההרצאה תיערך ביום ו' 13.7.07 בשעה 9:00 בגן ההדגמה.
ההשתתפות אינה כרוכה בתשלום. מכיוון שמספר המקומות מוגבל, יש להירשם מראש בטלפונים: 03-5403434 או 03-5405723
ללוח ההרצאות המלא
 

הצמח שאינו ממצמץ
הנה צמח מאתגר לאלו המגדירים עצמם כמחסלי צמחים סדרתיים, שאין צמח היכול לשרוד תחת אצבעותיהם הלא ירוקות. כידונן גלילני, אחד הצמחים המוזרים והיחודיים במחוזותינו, נראה לא יותר מאשר קבוצת מקלות שמנמנים וירוקים, המחודדים בקצותיהם. צורתו האבסטרקטית הפכה אותו שותף מועדף לאדריכלות מודרנית, לריהוט בעל קווים נקיים, ולגינון מינימליסטי. אבל אל תתנו למראה המתוחכם שלו להטעות אתכם, לא מדובר פה באיזה טיפוס חלשלוש ומעודן. נהפוך הוא, כאן יש לנו עניין עם טיפוס קשוח, בעל יכולת הישרדות כמעט מטפיזית. השקו אותו יותר מדי או אל תשקו אותו בכלל, מקמו אותו בחוץ תחת צל כבד או הכניסו אותו הביתה לחדרים אפלוליים ואם אתם ממש סדיסטים פשוט תלשו אותו מהעציץ והשאירו אותו כך סתם, באוויר הפתוח ועוד תראו מי ימצמץ ראשון. אם אתם בכל זאת רוצים להיות נחמדים אליו, שתלו אותו בגינה כצמח מוקד בסמיכות לסלע או בחזית קיר חשוף, כדי להבליט את צורתו הגיאומטרית בצורה הטובה ביותר. תוכלו גם להתאים לו עציץ בעל עיצוב מעניין ולהציב אותו ליד עצמים בעלי קווים נקיים ופשוטים.
הכידונן ישרוד בכל תנאי האור האפשריים, כולל שמש מלאה, אם כי בתנאים אלו הוא עלול להראות סובל מעט. באדמה הצמח מעדיף השקיה בינונית אך ישרוד, כאמור, גם באדמה לחה וגם בתנאי יובש. בתוך הבית מומלץ להשקותו לעיתים רחוקות. צמח חובה.
 

שבטבט חדש
לראשונה בארץ! בקרוב יוצגו למכירה במשתלת שתיל שתילי שבטבט גדול – צמח מיוחד בעל מראה יוצא דופן, שגריר מעידנים קדומים, הגדל בר בכמה נחלים בצפון הארץ ונחשב כצמח נדיר ומוגן.
 


קולטים עליה - שנית מ.ל.י
אם תהיתם אי פעם מה פשר הסיומת המנדנדת שאנו מצמידים מדי פעם לשמות הצמחים, הנה לכם התשובה: אין מדובר כאן בבחורה נדחפת ששמה מלי, כי אם בראשי תיבות שפרושן מין לא ידוע. בארץ מסתובבים לא מעט צמחים כאלו, אלמונים למחצה, שזהותם אבדה להם כאשר עשו עליה ארצה, בדרכים שונות ומשונות. גם שנית מ.ל.י הינה צמח שכזה. בטבע שלנו אנו מכירים השנית הגדולה, החיה בגדות הנחלים ופורחת בשפע בקיץ, אפילו בירקון. שנית זו, כפי שמעיד שמה, הינה צמח גדול למדי, אשר אינו מתאים לברכות נוי קטנות. כאן באה הישועה מכיוון קרובתה הקטנה, העולה הטריה, שהינה שיח נמוך וקל לגידול. בחודשי הקיץ מתכסה שנית מ.ל.י בשיבולי פריחה ורודות וחינניות, שרק קשי לב נותרים אדישים לידם. היא מתאימה לגידול בתוך בריכות או מיכלי מים גדולים בשמש מלאה או בהצללה קלה. בחורף עלי השיח נושרים למספר חודשים ומלבלבים מחדש באביב המוקדם. בצמחים בני שנה או יותר, השתולים במיכל, רצוי לבצע בעונה זו גיזום נוף וגיזום שורשים, כדי לעזור לצמח להתחדש שוב.
תמונות נוספות
 


אמונה ירוקה והעיר הגדולה
העיר הגדולה מפויחת? אפורה? לא ידידותית לסביבה? כל זה אולי נכון אבל אין צורך להתייאש. קבוצת אנשים מתל אביב, עם אמונה בעתיד עירוני אחר, הקימו אתר שיתופי בשם: עץ בעיר. באתר תוכלו למצוא רשימות אישיות בשלל נושאים הקשורים לגינון אורגני בתנאי עיר, מיחזור, אורח חיים ידידותי לסביבה, גידול מזון אורגני ועוד..
מומלץ
 

מחזיק נאמן
כנראה אח של פניוקיו או אולי מישהו אחר מהמשפחה, שישמח לשמור עבורכם בסבלנות ובמסירות אין קץ על עציץ קטן.

 


במדינת הגמדים
הגודל לא תמיד קובע. קחו למשל את גסטריה דו-גונית זן ליליפוטנה, אשר גובהה אינו עולה על כמה סנטימטרים. כדי להעריך את יופיו של הסוקולנט הליליפוטי הזה יש להתבונן בו היטב מקרוב. או אז תתגלה לעינכם מלאכת מחשבת ארכיטקטונית בזעיר אנפין. הגמדית הזו מגיעה אלינו מאזור הכף המזרחי של דרום אפריקה, שם היא גדלה לה לאיטה בצל סבך של צמחים סוקולנטים גדולים וכבדים. עליה הקצרים והבשרניים מסודרים במניפות ומנומרים בנקודות בהירות ויכולים לקבל גוונים אדמדמים בתנאי יובש וקרינה חזקה. היא איננה זקוקה להרבה: תנאי אור של הצללה חלקית או מלאה, ניקוז מעולה והשקיה מועטה יספקו אותה בהחלט. כמו סוקולנטים זעירים אחרים, כדאי לבחור עבורה בקפידה עציץ בעל עיצוב מעניין ולהציבה במקום קרוב לעין, כדי שיופיה המזערי יתגלה לעיני כל.
תמונות נוספות
 


חדש בשתיל – זקן-נחש שטוח
לאחרונה קיבלנו תוספת מענינת לקבוצת המינים השונים של הסוג זקן-נחש. זקן-נחש שטוח מזכיר אומנם את זקן הנחש היפני אך עליו מעט רחבים יותר וכפי שנמסר לנו, הוא בעל בקצב צימוח נמרץ יותר, תכונה חשובה בהתחשב בעובדה שקצב הצימוח של זקן-נחש יפני איטי באופן מורט עצבים. מלבד עלוותו הנאה יש לזקן הנחש החדש גם פריחה בגוון לבן-ורדרד, המתרחשת בחודש מאי. 

 

 

סוף שבוע נעים, קריר וירוק 

www.shatil.co.il
לצפיה במכתבים קודמים לחץ כאן
משתלת שתיל, סוף שדרות ויצמן (רח' ז'בוטינסקי), רמת השרון, טלפון: 035403434, 035405723