אם אינכם רואים את התמונות במכתב לחצו כאן                                                    מרס 2007


לקוחות יקרים!
עלים ירוקי-עד בגוון כהה ונוצץ, שפע פריחה ורודה באביב, פירות קישוטים שחרחרים והסתפקות במועט, מה עוד אפשר לבקש משיח? בן-עוזרר הודי (שמוצאו בכלל מסין) התברך בכל אלו ואף ביותר. זהו שיח קומפקטי בעל קצב צימוח איטי, היכול להגיע לגובה של מטר וחצי ויותר אולם בקלות רבה, בעזרת גיזום אחד בשנה, ניתן לשמור עליו בגובה מטר מבלי לפגום בצורתו הנאה. עליו הכהים, המבריקים והירוקים כל עונות השנה הופכים אותו לצמח בסיס מעולה בכל גינה ולרקע מצוין לצמחים נמוכים יותר. קצב הצימוח האיטי הופך ליתרון כאשר הצמח מגיע לבגרותו ואינו דורש התעסקות מיותרת. באביב מתכסים צמחים בוגרים במעטה צפוף של פרחים ורודים והצמח הסולידי הופך למרכז תשומת הלב בגן. כדי לשמור על הצמח קומפקטי ונמוך יש לבצע מדי שנה, לאחר הפריחה, גיזום קל שיבטיח הסתעפות ענפים במהלך השנה הבאה. כדאי לדעת, שגיזום כזה מקטין את כמות הפירות הקישוטיים המבשילים על השיח במהלך הקיץ. בן עוזרר יכול לגדול בתנאי שמש מלאה או צל עם מעט שמש. בצל מלא הצמח יראה דליל ויפרח מעט. בישראל נמצאים, כנראה, מספר זנים לא מזוהים, אשר נבדלים זה מזה בגווני הפריחה ויתכן אף שבגודלם.
תמונות נוספות


ההרצאה הבאה - קקטוסים וסוקולנטים
שמוליק מתתיהו, יושב ראש אגודת חובבי הקקטוסים והסוקולנטים בישראל, יפתח צוהר לקבוצת צמחים מרתקת זו ויסביר כיצד לגדלם בתנאי הארץ.
ההרצאה תערך ביום ו' 6.4.07 בשעה 9:30 בגן ההדגמה.
ההרצאה אינה כרוכה בתשלום. מכיוון שמספר המקומות מוגבל, יש להירשם מראש בטלפונים: 03-5403434 או 03-5405723
 


חדש בשתיל - ניצחות
אין הרבה צמחים בעלי עלים שחורים אך ניצחה 'שוורצקופף' (ראש שחור בגרמנית), התברכה בגווני חום ושחור עמוקים ועשירים, כפי שמעיד השם שנתנו לה יוצריה. ניצחה 'שוורצקופף' הינה ניצחת מכלוא, המזכירה את הניצחה השיחית המאדימה, אך עליה גדולים ומרשימים יותר והצבע הכהה שלה הינו יחידי במינו. בבגרותה יכולה ניצחה זו להגיע לגובה של 100-70 ס"מ. עונת הצמיחה שלה היא בחורף ובתקופה זו מגיעים עליה לשיא יופיים. היא פורחת בסוף החורף בפריחה מכבדית צהובה וגדולה, מסתפקת בהשקיה מועטה ומתאימה לשמש מלאה ולחצי יום שמש.
צורתה הגאומטרית וצבעה המיוחד הופכים אותה לצמח מוקד, הן באדמה והן בעציצים. 
תמונות נוספות

ניצחה צוריתית (Aeonium sedifolium) הינה סוקולנט קומפקטי ממשפחת הטבוריתיים, המכוסה בשושנות קטנטנות של עלים ירוקים עם פסים מאדימים (בצל העלים כמעט ירוקים לגמרי, כפי שניתן לראות בתמונה). ניצחה זעירה זו מגיע לגובה של 30-20 ס"מ ויוצרת מעין תלולית קטנה. היא מתאימה לגידול בעציצים קטנים ולשתילה במסלעות בין חריצי הסלעים ובקירות אבן. כמו שאר הניצחות, היא מסתפקת במעט מים ונהנית משמש מלאה או מהצללה חלקית. בקישור זה ניתן להתרשם מיופיה בסביבתה הטבעית, בין סלעי הבזלת של האיים הקנריים.


הברכה מתעוררת
בימים אלו, לאחר תרדמת חורף, מתעוררים צמחי המים לחיים בעוצמה רבה. בברכות אקולוגיות, ללא פילטרים, תיתכן בשבועות הקרובים התפרצות אצות זמנית, עד שהנימפאות ישלימו את ליבלובן ועליהן יכסו את פני המים. את האצות רצוי לאסוף ביד או בעזרת רשת ולהוציאן מהמים כדי שלא תפרענה לנימפאות במבצע ההשתלטות שלהם. עכשיו הזמן להוציא, לחלק ולשתול מחדש נימפאות בנות שנתיים או יותר, ממוצא אקלימי ממוזג ('אלבידה', 'כרומטלה' 'מורנינג סטאר', 'בייבי רד'). אנו עושים זאת, מפני שקני השורש שלהן הגיעו למצב של צפיפות יתר בתוך השק. אדמה כבדה, שקי שתילה ודשן תוכלו למצוא במשתלה. הדרכה כיצד שותלים ניתן לקבל מפאולו.נוסטלגיה חקלאית
כלים חקלאיים מתחילת המאה הקודמת הינם נדירים למדי בארצנו ועד היום ניתן היה לראותם בעיקרבמוזאונים או בשיחזור נוסטלגי של חצרות איכרים. בימים אלו תוכלו למצוא במשתלה תצוגה למכירה של כלים עתיקים שכאלו, שנאספו והובאו ממקומות שונים. אמנם, יתכן שלא ממש תזדקקו להם כאשר אתם מבצעים את עבודות הגינה, אבל אין ספק שהם ירגישו בנוח ויראו נהדר כאשר ינוחו בחברת העצים, השיחים, הפרחים ושאר אביזרי הגן.


פינת הצנצנת
כמו הרבה דברים טובים אחרים, איקליפטוס מסמרי "כדורי-קק"ל", התגלה במקרה בשנות התשעים, ביער שנטעה הקרן הקימת ליד הישוב ניר משה, בנגב המערבי. איקליפטוס מסמרי הוא עץ גבוה, היכול להגיע לגובה 30 מטרים, אולם מספר פרטים ביער זה נשארו נמוכים וקומפקטים. מאחד הצמחים הללו נאסף חומר ריבוי וזן חדש, ששמו 'כדורי-קק"ל' נולד בישראל.
שיח מוצלח זה מגיע בגינה מושקית, לגובה ולרוחב של שני מטר והוא מצטיין בעלים בגוון ירוק רענן בעלי ליבלוב אדמדם, המתאימים לקטיף ומשתמרים היטב בצנצנת. הוא זקוק לשמש מלאה ולאחר התבססותו הוא יכול לגדול ללא תוספת מים. ועוד דבר קטן, איקליפטוס זה אינו פטוניה! הנוהג הנפסד, שפשט לאחרונה במחוזותינו, לשתול אותו בצפיפות רבה או בקרבה יתרה לשבילים וקירות בתוספת השקיה כבדה גורם לו עוול וצורתו הטבעית נפגעת.
קראו באתר של סימה קגן את הסיפור המלא של איקליפטוס 'כדור-קק"ל'


מבצעי החודש לחברי מועדון הלקוחות
תערובת שתילה מיוחדת לקקטוסים וסוקולנטים 20% הנחה
קונפידור 15%הנחה


חדש בשתיל - ספר חובה
קטלוג הצמחים של משתלת מלצר עכשיו בהוצאה מחודשת ומורחבת, עם מידע מפורט על כ-900 צמחי נוי שונים.
ספר זה, הסוקר חלק נכבד מצמחי הנוי הנמצאים כיום בארץ, הינו ספר חובה לאדריכלים, לגננים, ולחובבי גינון.
מומלץ בחום!
 


חדש בשתיל - דודנאה בורוניפוליה
אל הדודנאה הדביקה המוכרת בארץ כבר שנים רבות, נוספה כעת דודנאה חדשה ומענינת, שהמידע שיש לנו עליה מועט ביותר. דודנאה בורוניפוליה, שמוצאה מאוסטרליה, הינה שיח בינוני ירוק-עד בעל עלים מנוצים. הפריחה איננה משמעותית אך בחורף מבשילים על הצמח פירות קישוטים קטנים בצבע אדמדם-סגלגל, היוצרים על הצמח מופע מרהיב. כמו הדודנאות האחרות המוכרות לנו, גם דודנאה זו זקוקה לשמש מלאה וכפי הנראה היא מסתפקת בהשקיה מועטה. אם יש לכם מידע נוסף על הצמח, אנא ספרו לנו.

 


רעיון לחג
ואלו שלישייה צבעונית של כפניות, שהתמקמו בנוחות בעציצי גלזורה מוכספת קטנים. מתנה מקסימה לאדן חלון או לשולחן החג.

 


חג אביב שמח מצוות משתלת שתיל
 

www.shatil.co.il
לצפיה במכתבים קודמים לחץ כאן
משתלת שתיל, סוף שדרות ויצמן (רח' ז'בוטינסקי), רמת השרון, טלפון: 035403434, 035405723