אם אינכם רואים את התמונות במכתב לחצו כאן                                                      מאי 2006


לקוחות יקרים!

בחודש זה, עם התחממות מזג האוויר, מפנים רוב פרחי החורף את מקומם לפרחי העונה הקיציים. כפי שהבטחנו, אנו מעלים באתר, סקירה מקיפה של למעלה מחמישים מינים וזנים שונים של פרחי קיץ, חלקם עונתיים מובהקים וחלקם רב-שנתיים, המשמשים כעונתיים.

 


כדורים זהובים
ואם כבר מדברים על פרחי עונה קיציים, הנה צמח ותיק למדי אך כמעט לא מוכר -  גומפרנה זהובה. את הגומפרנה הכדורית הננסית, הפורחת בלבן או בסגול, כולם מכירים, אולם פה מדובר בליגה אחרת. גומפרנה זו, המגיעה עד לגובה של 60-40 ס"מ, פורחת בגווני כתום או אדום ורוד ויוצרת מופע פריחה מרשים לאורך תקופה ארוכה. הצמחים נוטים לרבוץ לצדדים ולכן מומלץ לשתול אותם בקבוצות גדולות ולהקפיד על קיטומים והסרת פרחים ראשונים בתחילת העונה, כדי ליצור צמחים מסועפים וחזקים.
מידע נוסףעוד טעם לערוגת הפרחים
בין צמחי התבלין העונתיים של הקיץ, הריחן (בזיליקום) הוא המתאים ביותר לשילוב בערוגת הפרחים. כמו רוב הפרחים, הוא זקוק לכמות מים רבה ועלוותו היפה (הירוקה או האדומה, בהתאם לזנים) יוצרת גושים מרשימים בערוגה. לפני כשנתיים הגיע אלינו זן חדש בשם 'מג'יק מאונטן', המתאפיין בעמודי פריחה ארוכים בגוון לילכי. חפי הצמח הסגולים, הנותרים לאחר נשירת הפרחים, מוסיפים חן רב לצמח. זהו צמח גדול ומהיר, אשר עמודי הפריחה הססגוניים שלו מטעים רבים לחשוב שמדובר במרווה. נסו לשתול את הצמח כרקע לגומפרנה זהובה ותקבלו ערוגה פרועה ובעלת צבעים עזים.
מידע נוסף
מידע נוסף


ממותות רוסיות
יש משהו עליז ואופטימי בחמניות, אבל החמנית הזו עלולה לגרום לכם להרגיש גמדים. חמנית מצויה 'ראשיאן ממות' היא חמנית, הנמכרת בזרעים בלבד. היא נובטת וצומחת במהירות רבה ויכולה להגיע לגובה של ארבעה מטר! היא זקוקה לשמש מלאה, קרקע עשירה בקומפוסט והשקיה סדירה. לאחר שהפרח נובל, פזרו את הזרעים היבשים בגינה והם יצמיחו ממותות חדשות.
תמונות נוספות
 


חדשה במים
בשנים האחרונות למדנו שבאזורנו, לנימפאות הטרופיות יתרון בלתי מבוטל על הנימפאות, שמוצאן מאזורים צפונים וממוזגים. מסתבר, שנימפאות אלו מצליחות, באקלים הנוח של מישור החוף, לפרוח לאורך תקופה ארוכה במיוחד ולהמשיך לקשט את הברכה ממש עד החורף. השנה העשרנו את מבחר הנימפאות הטרופיות שלנו בנימפאה חדשה, הנקראת 'קווין אוף סיאם'. עדיין מוקדם לקבוע אם נימפאה זו תכנס לקבוצת המומלצות שלנו אך כבר עכשיו ברור, שמדובר בנימפאה יפהפייה, בעלת יכולת פריחה טובה.
תנו מבט
 נוצות ברוח
סביר להניח, שבעבר כבר נתקלתם בצמח בעל השם המוזר "זיפנוצה". לסוג זה שני נציגים ותיקים ומוכרים בגינון בארץ: זיפנוצה זיפני וזיפנוצה זיפני 'ארגמני'. הראשון מוכר בעיקר כצמח, שבשל עוצמתו ועמידותו המוחלטת ליובש, התפשט לבר וכיום הוא משגשג באופן טבעי באזורי שוליים. השני אהוב ומוכר בשל צבעו הארגמני ונפוץ בגינות ובגנים ציבוריים. בשנים האחרונות נוספו לקולקציית העשבים הקישוטיים שאנו מציעים למכירה, מספר מינים וזנים חדשים ומעניינים. אחד מהם הוא זיפנוצה שיבולת-שועלית 'המלן'. שם ארוך לצמח קומפקטי ונאה, היוצר במהלך האביב והקיץ כדור של עלים דקים וארוכים בצבע ירוק כהה. באמצע הקיץ מופיעות על הצמח שיבולים אווריריות ולבנבנות, הנעות בעדינות ברוח ומוסיפות תנועה לגן. בסוף הסתיו, כאשר מזג האוויר מתחיל להתקרר, הצמח מתחיל להתייבש ומשנה את צבעו בהדרגה לחום-ברונזה.  מראהו היבש מספק עניין גם במהלך החורף, אולם מי שאינו מעוניין בכך, יכול לגזום אותו, בסתיו, לגובה 10 ס"מ. צמחים שלא נגזמו בסתיו, יגזמו בחודש מארס ולאחר תקופה קצרצרה ילבלבו וישובו לגודלם המלא. בניגוד לזנים הותיקים, זן זה זקוק להשקיה סדירה, בלעדיה לא יגיע לפריחה יפה. בשל עמידותו הגבוהה ומבנהו הקומפקטי הוא מומלץ מאוד גם לעציצים. במשתלת שתיל נמצאים עוד כמה זנים נוספים ומעניינים של הסוג זיפנוצה, עליהם עוד נספר בפעם אחרת.
תמונות נוספות
 

 

ההרצאה הבאה - צמחי מים
כיצד להצליח עם צמחי מים, איך שומרים על ניקיון המים בעזרת צמחים, כיצד שותלים ומרבים ואיך מונעים יתושים.
נערוך גם הכרות עם המגוון הרחב של צמחי המים, הנמצא כיום במשתלה ובעיקר עם הנימפאות (שושנות המים), שהן מלכות הברכה.
ההרצאה משולבת בסיור בברכת ההדגמה של המשתלה ובשטחי הגידול של צמחי המים.
ההרצאה תיערך ביום ו' 09.6.06 בשעה 9:00 בגן ההדגמה של המשתלה.
ההרצאה אינה כרוכה בתשלום אך מכיוון שמספר המקומות מוגבל, יש להירשם מראש בטלפונים: 035403434 או 035405723 (לבקש את מיקי או לימור).

לרשימת ההרצאות המלאה


עד כאן להפעם - סופשבוע נעים ופורח מצוות משתלת "שתיל"
 

www.shatil.co.il
לצפיה במכתבים קודמים לחץ כאן
משתלת שתיל, סוף שדרות ויצמן (רח' ז'בוטינסקי), רמת השרון, טלפון: 035403434, 035405723 


להסרת כתובת הדאר האלקטרוני שלך מרשימת התפוצה, יש ללחוץ על קישור זה