#ClickIfNotSee# #OpenTheMail#

אם אינכם רואים את התמונות במכתב לחצו כאן                                                       מאי 2007


לקוחות יקרים!
באיחור מסורתי אנו מעלים החודש לאתרנו את סיכום הצמחים החדשים, שעברו תחת ידינו במהלך 2006. אתם מוזמנים לקרוא ולנסות לשער מי מהם יזכו לתהילה במחוזותינו ומי מהם יעלמו ולא יותירו זכר.

 


ועוד חדש - האירוס המהלך
נאומריקה עדינה מכונה גם האירוס המהלך, בשל תכונתה היעילה לשמוט מטה את ענפי הפריחה שסיימו לפרוח ולהצמיח מהם שתילים חדשים, המרחיבים את גוש הצמח.
זהו צמח ממשפחת האירוסיים, שמוצאו באזורים הטרופים של אמריקה ומערב אפריקה ואשר הובא לארץ לפני מספר שנים על ידי סימה קגן. לצמח עלים סרגליים נאים, המסודרים במניפות בגובה של כ-60 ס"מ. באביב מופיעים על הצמח פרחים לבנים-כחולים, המושכים תשומת לב רבה. כל פרח חי יום אחד בלבד אולם לאחר שהוא נסגר, מופיעים פרחים חדשים.
נאומריקה מתאימה לצל מלא או לצל עם מעט שמש ולמגוון קרקעות רחב, כל עוד הן מנוקזות היטב.
מידע נוסף באתר של סימה קגן


נוף זעיר-מהיר
היפאנים עושים זאת בתהליך איטי, סבלני ומחושב, שנמשך זמן רב אך אנו, מהירים שכמותנו, אין לנו זמן למשחקים. סגינה שיפודית (טחב אירי) תעשה עבורנו את העבודה בזריזות. אבן אחת מעניינת או אפילו כמה, עציץ מתאים והופ! יש לנו גן סלעים מניאטורי. נכון, סגינה איננה בדיוק הצמח היציב בעולם – אלה שכבר ניסו אותה, מכירים את התכונה המרגיזה שלה להתמוטט יום אחד אבל היי, זה בדיוק הרגע בו אפשר להנות מיצירת עיצוב חדש: סלע מעניין כמה שתילי סגינה וכו'...

שומעים גינון - צמחי מים
ההרצאה הבאה עוסקת באחד מתחומי ההתמחות הבולטים שלנו: צמחי המים. נערוך הכרות עם צמחי מים רבים, נסביר כיצד שומרים על ניקיון המים בעזרת צמחים, כיצד שותלים ומרבים ואיך מונעים יתושים.
ההרצאה משולבת בסיור בברכת ההדגמה של המשתלה ובשטחי הגידול של צמחי המים.
ההרצאה תיערך ביום ו' 22.6.07 בשעה 9:00 בגן ההדגמה.
ההשתתפות אינה כרוכה בתשלום. מכיוון שמספר המקומות מוגבל, יש להירשם מראש בטלפונים: 03-5403434 או 03-5405723
ללוח ההרצאות המלא


פריחת החודש
לא שאנחנו בעניין של מצעדי הדירוגים בסגנון "הכי יפה" או "הכי פורח", אבל קשה להתעלם מהעובדה, שהאגפנתוס עושה שרירים בשבועות האלה. מי שעדיין לא נחשף לקיסמו של הזן הננסי 'פיטר פן', מוזמן לתת מבט בתמונות שפרסמנו כאן לפני שנה.
 

לראות ולקנא
תערוכת הפרחים בצלסי איננה ארוע של מה בכך. מליוני עיניים באיים הבריטים ובעולם כולו נשואות לתערוכה, שנתפסת בעיני רבים כפסגת ארועי הגינון באשר הם.
באתר הגינון המושקע של הBBC תוכלו לצפות בגינות שהשתתפו בתחרות, להוריד סכמות עיצוב שונות המוצעות ע"י המעצבים ולצפות ב"ברומטר הסטייל", המגדיר מה IN ומה OUT השנה. הידעתם, שדקים מעץ, אלמנטים של מים ועיצוב מינימלסטי הם כעת OUT ואילו צמחיה רומנטית, עצים פיסוליים וחומרים טבעיים הם כעת IN?


פינת הצנצנת
מי לא מכיר את הפוטוס (אפיפרמנום בשמו המדעי), אותו צמח בית נדוש לעייפה, אשר במשך שנים רבות ניתן היה למצוא אותו במאות אלפי בתים. הפוטוס, ששרד היכן שצמחים רבים אחרים כשלו, היה משתרך לו מטה מארונות פורמיקה בעייפות מאובקת וחולם על ארצות מוצאו, בהם הוא נוהג לטפס בגאון על עצי הג'ונגל עת עליו הבוגרים הופכים לעלי ענק מגודלים.
אלו הנועזים, שהוציאו אותו החוצה מהמזנונים אל הגן ושתלו אותו בקרבה לעצים, דקלים או משקופים, נוכחו בודאי לדעת, שהפוטס יודע לעשות זאת גם אצלנו, אם רק נותנים לו הזדמנות נאותה.
כמובן שאין זה מפתיע, שהעלים העצומים של הצמח הזה, שפעם היה מלך הבית, שורדים זמן רב בצנצנת, אולם הגודל שהם רכשו לעצמם, כאשר טיפסו בחוץ, יוצר באגרטל אפקט חדש ודרמטי, שלא היכרנו קודם.
 

ספר מומלץ לחובבי העשבים הקישוטיים
ישנם מקרים בהם מצליח ספר מסוים להפוך לדובר המובהק של תחום שלם בעולם הגינון הבינלאומי. האנציקלופדיה המרשימה של ריק דרק (Rick Darke / The Encyclopedia of Grasses for Livable Landscapes), העוסקת בעשבים קישוטיים, הינה ללא ספק דוגמא טובה למקרה כזה.
ספר זה, שיצא לאור לראשונה ב-1999, לא היה הראשון שהוקדש כולו לעשבים קישוטיים. קדמו לו מספר ספרים ואפילו אנציקלופדיה אחת אבל נראה, שספרו של דרק הוא זה, שהפך לבולט ולמזוהה ביותר עם התחום הצעיר הזה. מצויד ביכולת התבוננות נדירה וכשרון צילום יוצא דופן, חוקר דרק את העשבים הקישוטיים ומתעד אותם כבר למעלה מ-25 שנה. כעת, כשמונה שנים לאחר שפורסמה האנציקלופדיה הראשונה, יוצאת לאור מהדורה חדשה ומורחבת. במהדורה זו קיימים, מעבר למאות הערכים, המתארים מינים וזנים שונים, גם מאמרים, העוסקים בהקשרים אקולוגים ותרבותיים, בעיצוב, בבוטניקה ועוד. כל הפרקים מלווים בצילומים מרהיבים, שצולמו במקומות רבים בעולם. הוצאת ספרי הגינון "טימברלנד", הממצבת את הספר כבר מספר שנים כאחד מספרי הדגל שלה, הקימה, לכבוד המהדורה החדשה, אתר מיוחד בו ניתן לקרוא חלקים מדגמיים מהספר.

טעימה נוספת מצילומיו המרהיבים של דרייק, המתעדים עשבים בטבע ובגינון ניתן למצוא באתר הבא
וכמובן שאת הספר ניתן לרכוש באמזון
 


הדג משפריץ מהראש
חדש בשתיל - דג מזרקה

www.shatil.co.il
לצפיה במכתבים קודמים לחץ כאן
משתלת שתיל, סוף שדרות ויצמן (רח' ז'בוטינסקי), רמת השרון, טלפון: 035403434, 035405723 

#LongUnsubscribe#