#ClickIfNotSee# #OpenTheMail#

אם אינכם רואים את התמונות במכתב לחצו כאן                                                    נובמבר 2007


לקוחות יקרים!
מי שמעיין מדי פעם באגף הצמחים החדשים באתרנו, וודאי שם לב לכך, שבשנים האחרונות הגיעו לארץ לא מעט זנים ומינים חדשים של לובליה, שהבולטים ביניהם שייכים, ללא ספק, לסדרת הזנים המשתרעים 'הוט'. הפעם אנו רוצים להציג בפניכם סדרת זנים משתרעים חדשה בשם 'אנבל'. סדרה זו נבדקה אצלנו כבר בחורף שעבר ונמצאה מוצלחת מאוד גם כצמח לסלסילות תלויות ולמיכלים וגם לגינון באדמה. למעשה, האיכויות שלה מזכירות למדי את אלו של סדרת 'הוט' ועדיין קשה לנו להעריך האם קיימים הבדלים משמעותיים בין שתי הסידרות. על כל פנים, מדובר בצמח רב-שנתי, שבמקרים רבים מתנהג כצמח עונתי, הנראה במיטבו מהסתיו עד תחילת הקיץ ונוטה לסיים את חייו כאשר הקיץ מתחמם. מתאים לשמש מלאה, חצי יום שמש ואפילו לצל עם מעט שמש, אם כי בתנאים אלו הפריחה תהיה פחותה. בסדרה זנים הפורחים בלבן, כחול, לוונדר ותכלת ולכל אחד מהם צורת צימוח שונה מעט. שפע הפריחה ומשכה הארוך הופכים את אנבל לפרח עונה מומלץ במיוחד.


שובה של הירקה
הירקה, אותו צמח ותיק ונפוץ בעל עלווה מגוונת בצהוב, הוא ללא ספק אחד הצמחים שרבים אוהבים לשנוא. האם זה משום שהוא כה קל לגידול וכה נפוץ? או אולי משום שלאחר תקופה מסוימת, ריבוי ענפי הפריחה מטשטשים את מראה הצמח ומקנים לו מראה מעט "מלוכלך" (בעיה הניתנת לפתרון בעזרת גיזום נכון). אם כך או אם כך, במידה רבה של אי צדק, תדמיתה של הירקה נמצאת כבר זמן רב בשפל המדרגה. לאחרונה, מסתבר שהיא משדרגת את שמה בגרסאות חדשות, שעשויות אולי לתקן את תדמיתה. קחו לדוגמא את ירקה 'בוני': כמו חטיף ותיק ומוכר, שאנשי שיווק ערמומיים ממציאים אותו מחדש בווריאציה קלה ובעטיפה חדשה כך היא, דומה למדי לאותה ירקה ותיקה ומוכרת אך באופן מפתיע עליה מתקרזלים ומתעקלים ומעניקים לה מראה חדש. האם הסילסול נשאר לאורך זמן או נעלם כאשר הצמח מתבגר? זאת עדיין איננו יודעים בוודאות, אבל חייבים להודות, שמדובר פה בחידוש מסקרן.


נראה, שהירקה איננה מסתפקת רק בוריאציות קלות. קחו, למשל, את ירקה אמניינס 'פייר פלאש', שגם היא הופיע אצלנו לאחרונה. ירקה זו, בעליה הרחבים והנוקשים, נראית יותר כזן של פילודנדרון ואף על פי כן מדובר כאן בירקה. יחודה של זו הוא בגוון הכתום-ורדרד של גבעוליה, שכידוע איננו נפוץ כלל. זן מרשים זה הוא, כפי הנרא,ה רגיש לקור ומתאים לגידול בעיקר כצמח בית בפינה עם הרבה אור, ללא קרינת שמש ישירה. עדיין איננו יודעים רבות על שני זנים חדשים אלו וכנראה נצטרך לחכות זמן מה עד שהמידע עליהם יהיה שלם ונדע, האם הצליחה הירקה לבצע קמבאק מוצלח או שמדובר פה בפלופ... על כל פנים, אתם מוזמנים לנסות ולשתף אותנו במה שתגלו.
 


אנשי הקש
יתכן שאין מוח רב בקודקודם ובהחלט סביר להניח שאינם יכולים לעשות רבות כנגד ציפורים חמסניות אבל, אחרי הכל, האם גינה הגונה הינה ראויה לשמה ללא דחליל או שניים? את הבחורים הללו תוכלו למצוא במשתלה במבחר גדלים וצבעים, אולי לא חכמים במיוחד אבל מביאים איתם איזו שהיא אופטימיות שכזו.
 


קריפטברגיה
לרוב, כאשר מדובר על צמחים ממשפחת הברומליים, אנו נוטים לחשוב על צמחי בית ומרפסת עדינים דוגמאת הגוזמניה, האכמאה והבילברגיה, אולם ישנם במשפחה גם חברים מעט קשוחים יותר, המתאימים, אפילו באקלים שלנו, לשימוש כצמחי גינון בתנאי גינה רגילים ובלתי מפנקים. הקריפטברגיה (Cryptbergia) הינה צמח בעל שושנת עלים צפופים ונוקשים, קוצניים מעט, בגווני חום-אדמדם, אשר משנים את צבעם בתנאי קור וקרינה חזקה לאדום-ארגמני. הקריפטברגיה יוצרת במהלך הזמן כרים נמוכים וצפופים של שושנות עלים, הנראים מצוין בחברת סלעים ובמיכלים מסוגננים. היא גם תשתלב היטב בגינות בסגנון יפני וכמובן, בגני סוקולנטים. מכיוון שהיא מסתפקת בהשקייה מצומצמת היא מספקת פתרון טוב לעציצים אשר אינם מושקים באופן סדיר.


מבצעי החודש


חרצית קרינית כבר ניסיתם?
אם אתם מחפשים גיוון בערוגת פרחי העונה החורפיים שלכם הנה לכם צמח חביב פשוט וותיק, שמשום מה לא זוכה לאחרונה לפופלריות רבה. חרצית קרינית הינה צמח זקוף  בגובה 60-80 ס"מ וברוחב דומה, הפורחת באביב בשלל צבעים חמים ועליזים. בשל גודלה וגובהה רצוי למקם אותה בחלקה האחורי של הערוגה ולנעוץ מבעוד מועד מוטות בגובה 50 ס"מ, שיאפשרו לתמוך את הצמח הבוגר ולשמור אותו זקוף. נסו לשתול לפניה חרצית ביצנית לבנה משולבת בעדעד כחול ותקבלו ערוגה במראה טבעי, עם התפרעות צבעים עליזה. את החרצית הקרינית מומלץ לשתול בתחילת החורף ולא בסופו, כדי לאפשר לה להגיע לאביב מפותחת ככל האפשר.
 


דשן ירוק
חדש בשתיל – דשן אורגני נוזלי על בסיס מיצוי צמחים או אצות ים, המתאים לשימוש במשאבות דישון, ריסוס עלוותי או בהשקיה ידנית.
 

 

www.shatil.co.il
לצפיה במכתבים קודמים לחץ כאן
משתלת שתיל, סוף שדרות ויצמן (רח' ז'בוטינסקי), רמת השרון, טלפון: 035403434, 035405723 

#LongUnsubscribe#