#ClickIfNotSee# #OpenTheMail#

אם אינכם רואים את התמונות במכתב לחצו כאן                                                    אוקטובר 2007


לקוחות יקרים!
לפני כעשור התוודענו לשבטבט. צמח זה, שכבש אותנו בסערה והפך לחביבם של מעצבי הגינות, עד שכיום כל המעיין במגזינים של אדריכלות ועיצוב, מתרשם שהפך למין תאום סיאמי לבתים בעלי מראה עכשווי. הצלחתו של זה הזכירה לנו קרוב משפחה שלו, שחי פה בארץ עוד לפני עידן הדינוזאורים ושמו שבטבט גדול. כיאה לצמח עתיק, המגיע אלינו מתקופה בה העולם היה צעיר ופרחים עדיין לא פרחו, יש לו לשבטבט זה מראה מוזר ומיוחד והוא מתאפיין בגבעולים חלולים, המחולקים לפרקים מהם מסתעפים דורים של גבעולים חלולים נוספים ויש האומרים שמראהו מזכיר נבטים רעננים של עצי אורן. כיום, עם הצטמצמות גופי המים בטבע שלנו, הוא הפך לנדיר למדי וכדי לחזות בו יש להרחיק  אל נחלי הצפון, אל השניר והחצבני, שם ניתן לראות מושבות יפות שלו.
אנו התחלנו לרבותו לפני כשנתיים ולאחר מספר ניסיונות עדיין איננו בטוחים אם הוא מוצלח במיוחד כצמח מים אך לעומת זאת שמנו לב שהוא מתפתח נהדר במיכלים עם תערובות שתילה. הצמח עדיין לא נבדק אצלנו באדמה ויש לקחת בחשבון שבקרקע הוא עלול להיות שתלטן. אתם מוזמנים להיות הראשונים שמנסים לגדלו בארץ בתנאי תרבות.
 


ההרצאה הבאה – גיזום שיחים
אחד המפתחות החשובים ביותר להצלחה עם שיחים הוא גיזום נכון. בהרצאה נכיר את שיטות הגיזום השונות ונבין מה מטרתן, נלמד על מועדי הגיזום הנכונים, נדון בשאלה מתי גיזום נחוץ ומתי לא ונספק הצצה לשיטות עיצוב מתקדמות, בהן משתמשים בגיזום ליצירת שיחים על גזע, שיחים פיסוליים ואספליה.
ההרצאה משולבת בסיור בגן ההדגמה האורגני של המשתלה.
ההרצאה תיערך ביום ו' 9.11.07 בשעה 9:00 בגן ההדגמה.
מרצה: עמוס כרמי
האירוע אינו כרוך בתשלום אך מכיוון שמספר המקומות מוגבל, יש להירשם מראש בטלפונים: 035403434 או 035405723


פרחי עונה
עונת פרחי החורף החלה וכבר עכשיו תוכלו למצוא במשתלה חלק נכבד מהמבחר הגדול אותו אנו מציגים למכירה מדי שנה. כתמיד, אנו מפצירים בכם לא להיות שמרנים ולנסות זנים פחות מוכרים. הנה, למשל, מרגנית השדה. צמח חביב זה הינו זן תרבותי של אותה מרגנית בר זעירה, הפורחת בחורף ברחבי הארץ בכתום או כחול. הזן התרבותי הוא בעל עלים זעירים וצפופים ואופי משתרע קומפקטי, הצובר את כוחו במהלך החורף ובאביב ובתחילת הקיץ מתכסה בשמיכה צפופה של פרחים זעירים וכתומים. הוא יפה במיוחד במסלעות ועל טרסות, שם הוא נראה במיטבו.
פרטים נוספים
 


ציפור בוערת
צמחים בעלי עלווה ארגמנית, לא תתקשו למצוא וגם כאלו בעלי עלווה בגוונים וורודים או צהובים אינם נדירים במיוחד, אולם נסו לחשוב, כמה צמחים אתם מכירים עם עלווה בגווני כתום? קרסולת הניבים 'קמפ פייר'’ הידועה יותר בכינויה "ציפור האש"’ הינה צמח כזה. זהו סוקולנט משתרע, שטופח ממין שמוצאו בדרום-אפריקה ומוכר בארץ כבר שנים רבות, אם כי, אינו נפוץ במיוחד. בקליפורניה נעשה בו שימוש נרחב יותר מבארץ והוא משמש כצמח כיסוי לשטחים קטנים, לעיתים קרובות בסמיכות לצמחים בעלי גוון כחלחל דוגמת סביון כחלחל (קלייניה זוחלת), שגם הוא מוכר בארץ כבר שנים רבות. כמו כל הסוקולנטים גם ציפור האש הינה צמח מיכל מעולה, אשר מסתפק במעט מים ומעט קיטומים ומקרין הרבה צבע על סביבתו.
רק אל תנסו לגזול ממנה את קרינת השמש החזקה כי אז יאבדו צבעיה הזוהרים והאש תכבה.
 


אקזוטיקה מקומית
אם שמות כמו אננס, ליצ'י, לונגאן, קרמבולה או ספוטה מעוררים את בלוטות הטעם שלכם, הנושא הזה יכול לעניין אתכם. מסתבר, שבארץ פועלת כבר קרוב לעשרים שנה עמותה לפירות אקזוטיים. עמותה זו מונה כ-400 חברים, אשר נפגשים מספר פעמים בשנה להרצאות ולסיורים, העוסקים בהכרות עם פירות אקזוטיים וברכישת ידע על דרכי הגידול שלהם. באתר העמותה ניתן למצוא מידע על הפעילויות השונות, מאמרים וכמובן פורום, בו ניתן להעלות שאלות בנושא. כן ירבו עמותות כאלה.
 


פינת הצינצנת
תביטו בצנצנת הזו, אם זו לא מתיקות אז מה כן? כן, אנחנו יודעים, לא חסרים כאלו הסבורים, שכובע הנזיר הינו פרח עונה סתמי וחסר עניין, אבל הם כמובן, שוגים בגדול. אחרי הכול, האם אתם מכירים עוד פרח עונה, המסוגל לגדול במגוון כה רחב של תנאים לא מפנקים ובכל זאת לשגשג ולפרוח כאילו החיים יפים כל כך? ואם יש פה מישהו, שעדיין לא מבין מדוע אנחנו מתלהבים עכשיו מצמח שפורח בכלל באביב, אז הנה, אנחנו מגיעים לנקודה- כדי ליהנות מהמתיקות החביבה הזו באביב - צריך לשתול או לזרוע עכשיו.
 

 


www.shatil.co.il
לצפיה במכתבים קודמים לחץ כאן
משתלת שתיל, סוף שדרות ויצמן (רח' ז'בוטינסקי), רמת השרון, טלפון: 035403434, 035405723 

#LongUnsubscribe#