אם אינכם רואים את התמונות במכתב לחצו כאן                                                    ספטמבר 2006


לקוחות יקרים!
מים הם גורם חשוב בכל גן ונוכחותם משרה נעימות ושלווה. בריכה עם מפל מפכפך, שושנות מים צבעוניות ודגים, המשייטים לאיטם קוסמים לכולם, אך מה לעשות שלעיתים אין מספיק מקום או תקציב להגשים את החלום?
אין צורך להרים ידיים! בריכות מים זעירות בעציצים או במיכלים גדולים נהוגות במזרח הרחוק זה מאות בשנים וכיום נפוצות מאוד גם באירופה ובארה"ב. בעזרת בחירה נכונה של צמחים ושל מיכלים ניתן בקלות ליצור מיניאטורה קסומה של אגם או בריכה. באגם הננסי יפרחו שושנות מים ואירוסי מים, ישחו דגיגים (אשר גם יטרפו את היתושים) ואולי אף יגיעו צפרדעים לבקר ולהשתקע. גם בעלי המרפסות וגינות הגג יוכלו ליצור ללא קושי אי קטן של שלווה בלב הכרך הסואן.
החודש אנו מעלים לאתר גלריית תמונות ובה תוכלו למצוא מבחר רעיונות לעיצוב מיכלים שכאלו. צפייה מהנה!

 


מזל של תאילנדים
במהלך העשורים האחרונים, בשקט-בשקט, שקדו התאילנדים, רחוק מעין המערב, על שדרוגו של צמח ותיק וקוצני, הנקרא חלבלוב מילי. התאילנדים השתמשו בצמח זה, אשר לפי אמונתם הוא בעל סגולות מזל, ליצירת אלפי מכלואים חדשים, המצטיינים בפרחים גדולים, במגוון גווני אדום, ורוד, צהוב וקרם. מלבד צבעי הפרחים המרהיבים, הצליחו התאילנדים ליצור צמחים בעלי מבנה קומפקטי, שעליהם גדולים ויפים מהמין המקורי. במהלך השנים, החלו חלק מזנים אלו להגיע למערב ומגדלים הולנדים ואחרים החלו לרבות אותם ולסחור בהם. לארץ הגיעו בשנים האחרונות נציגים בודדים מהקבוצה הענקית הזו, רובם בגווני אדום וורוד ונראה שלא זכו בינתיים לכבוד המגיע להם. לפי מה שהספקנו לראות, זנים אלו הינם צמחי עציץ מצטיינים, הפורחים תקופה ארוכה מאוד ומתאימים למגוון רחב של תנאים. הם יכולים לגדול בתנאי צל חלקי או שמש מלאה וכמו חלבלובים רבים אחרים הם חסכנים במים ויכולים לשרוד תקופות ארוכות עם השקיה מועטה. על כל פנים, כדי לקבל מהם את המיטב, רצוי להשקות אותם באופן סדיר ולהקפיד על תנאי ניקוז טובים. סביר להניח שבשנים הקרובות נזכה לראות מבחר הולך וגדל של זנים מכלוא אלו בשלל צבעים וגדלים ועד אז, אנו ממליצים לכם לנסות את אלו שכבר הגיעו אלינו. 
תמונות נוספות
 


פינת הצנצנת
זרי פרחים על השולחן הם תמיד עניין מלבב ומפואר, אם כי לפעמים, מדובר באופן מרגיז, בעסק בעל אורך חיים קצר ואפילו די יקר. האם ידעתם שאפילו בגינות הפשוטות ביותר נחים להם בשלווה צמחים שמשתוקקים לפאר שולחנכם ולהכניס קצת אור לביתכם? לא, אנחנו לא מתכוונים לורדים, למרגניות ולחרציות, כבודם של אלו במקומו מונח ועליהם נכתוב בהזדמנות אחרת. את פינת הצנצנת שלנו אנו רוצים להקדיש מדי חודש לענפי קטיף ירוקים ומפתיעים, היכולים לשרוד תקופות ארוכות באגרטל. הצמח הראשון שנבחר לפינה זו הוא כידונן תלת-פסי 'צהוב-שוליים'. צמח ותיק וחזק זה, שנחשב בעיני אחדים, שלא בצדק, כצמח סבתות משמים, הוא ללא ספק, אחד הצמחים האולטימטיביים לעציצים ולגינות מעוטות אחזקה. הכידונן (סנסווירייה, בשמו הלועזי) אינו רק צמח קשוח המסתפק במועט. בהקשר עיצובי נכון יכול יופיו המיוחד להתבלט ולמשוך תשומת לב רבה. אם לא די בכך, מסתבר שעליו המוזרים שורדים תקופה ארוכה מאוד באגרטל. בחרו לכם ארבעה עלים צעירים וקטנים יחסית, והוציאו אותם בזהירות מהקרקע עם חתיכת קנה שורש קטנה. חתכו בעזרת מזמרה חתך נקי בקצה קנה השורש והניחו את העלים באגרטל עם מעט מים. החליפו את המים מדי פעם וכאשר החתך מתחיל להירקב חדשו אותו בחתך נוסף.
תמונה
 


חדש בשתיל
פוגונתרום פניצאום, המכונה גם במבוק ננסי, מוכר בארץ כבר למעלה מעשור. לאחרונה הגיע אלינו זן חדש וקומפקטי ששמו אינו ידוע ואנו מכנים אותו בשם מלא ההשראה: 'זן קומפקטי'. זן זה התגלה כמתאים במיוחד לעציצים בשל אופיו הדחוס וצורתו הכדורית. הפוגונתרום הינו צמח קל לגידול אך הוא שתיין רציני, הזקוק להשקיה גדושה וסדירה. אם העציץ מתייבש בין השקיה להשקיה רצוי להניח תחתיו צלחת עמוקה מלאה במים. מתאים לשמש מלאה או לצל עם מעט שמש, נראה במיטבו בחודשי האביב הקיץ והסתיו. גיזום חידוש נמוך באביב יגרום להתפרצות מהירה של עלווה חדשה ורעננה. יוצר אפקט מעניין כאשר הוא נשתל בעציצים צרים וגבוהים.
תמונה
 


סלסילת החודש
כריך אושימה 'אוורגולד' וקליברקואה 'מיליון בלז' (פטוניה מליון פעמונים), זן צהוב בסלסילה. מתאים לחצי יום שמש.
 תמונה

ההרצאה הבאה
מסתבר שאפשר להצליח גם בלי רעלים וכימיקלים. נציג את עקרונות הגינון האורגאני ואת יתרונותיו לצמחים, לאדם ולסביבה. נדון בשיפור איכות הקרקע, בהתאמת צמחים, ביצירת סביבה מאוזנת, בחברת החיים בגן ובפתרונות ידידותיים לסביבה. ההרצאה משולבת בסיור בגן ההדגמה האורגאני של המשתלה.
ההרצאה תיערך ביום ו' 27.10.06 בשעה 9:00 בגן ההדגמה.
הארוע אינו כרוך בתשלום אך מכיוון שמספר המקומות מוגבל, יש להירשם מראש בטלפונים: 035403434 או 035405723


עד כאן להפעם - סופשבוע נעים ופורח מצוות משתלת "שתיל" 
 

www.shatil.co.il
לצפיה במכתבים קודמים לחץ כאן
משתלת שתיל, סוף שדרות ויצמן (רח' ז'בוטינסקי), רמת השרון, טלפון: 035403434, 035405723