אם אינכם רואים את התמונות במכתב לחצו כאן                                                    ספטמבר 2007


לקוחות יקרים!
עכשיו, עם בוא הסתיו, הגיעה השעה לטמון באדמה בצלים ופקעות. השנה תוכלו למצוא במשתלה, מלבד רקפת מצויה, שכבר הפכה לצמח חובה בכל גינה, בצלים של שום גבוה ושל בן-חצב יקינתוני. בן-חצב יקינתוני, כפי ששמו מרמז, יש בו מצורתו התמירה של החצב וגם מצבעו הכחול הזוהר של היקינטון. זהו צמח בצל חזק, המפתח במהלך החורף שושנת עלים נמוכה ובאביב פורח בעמוד פריחה מכוסה בפרחים כחולים, בגובה 40-70 ס"מ. צמח מומלץ לכל חובב צמחי הבצל והפקעת וכמובן, לחובבי צמחי הבר של ארצנו.

 

ההרצאה הבאה – גינון אורגני
מי אמר שהגינה הביתית חייבת להיות רווית דשנים וחומרי הדברה רעילים? מסתבר שאפשר גם אחרת וזה אפילו די פשוט. בהרצאה הבאה נציג את עקרונות הגינון האקולוגי ואת יתרונותיו לצמחים, לאדם ולסביבה. נדון בשיפור איכות הקרקע, בהתאמת צמחים, ביצירת סביבה מאוזנת, בחברת החיים בגן ובפתרונות ידידותיים לסביבה. ההרצאה משולבת בסיור בגן ההדגמה האורגני של המשתלה.
ההרצאה תיערך ביום ו' 12.10.06 בשעה 9:00 בגן ההדגמה. מרצה: עמוס כרמי
האירוע אינו כרוך בתשלום אך מכיוון שמספר המקומות מוגבל, יש להירשם מראש בטלפונים: 035403434 או 035405723

 

ממדף הספרים המומלצים
אם כבר הזכרנו גינון אורגני, כדאי לשוב ולהזכר בספרו של שלמה אילן "הגן הפורה", שנכתב בארץ כבר לפני שנים רבות ונראה שהקדים את זמנו. הספר מציג לפני הקורא את עקרונות הגינון הטבעי ופורש לפניו מכלול רעיוני שעיקרו גישה אקולוגית, המושתתת על תהליכים טבעיים בחקלאות ובגננות. בספר ניתן למצוא, לצד הדרכה מעשית לטיפוח גינה ביתית ובה שילוב של גידול פרחים, ירקות, פירות וצמחי תבלין ורפואה, גם רעיונות לפיתוח הנוף הארצישראלי במציאות של עיור ותיעוש. עוד מפורטים בספר נושאים כגון: יצירת קומפוסט, חיפוי, גידול משולב, שילוב חיי הבר בגן, ייעור, הגנת צומח אורגנית ועוד. ספר מומלץ! למרבה הצער ספר חובה זה לא נמכר כיום בחנויות הספרים הרגילות. המעונינים יוכלו לרכוש אותו בטלפון 049978811
 

פנמה בסתיו
עונת הסתיו במישור החוף מגלה למתבונן בברכת הנוי את ההבדל החד בין נימפאות שמוצאן מאזורי אקלים ממוזגים וקרירים לבין אלו שמוצאן טרופי: בעוד שהראשונות מזהות את התקרבות החורף עם התקצרות היום ומפסיקות לפרוח, ממשיכות הטרופיות לפרוח בשפע רב. זוהי, אם כן, הסיבה שבגללה אנו ממליצים שבכל בריכה, לפחות ממחצית כמות הנימפאות תהינה ממוצא טרופי.
השנה, במסגרת החיפוש המתמיד שלנו אחר זנים חדשים מרובי פריחה, בחנו נימפאה טרופית חדשה, העונה לשם 'פנמה פסיפיק'. זו נימפאה טרופית בעלת פרחים סגולים וגדולים, המזכירים מאוד את אלו של הזנים 'טינה' ו'קינג אוף דה בלוז'. האם ביצועיה של נימפאה זו עולים על האחרות? עדיין מוקדם לקבוע אך בהחלט ניתן להתרשם מיופי הפריחה שלה.

 

עיצוב עכשוי
גבריאלה יריב היא מעצבת נוף צעירה, הפועלת בקליפורניה, באקלים דומה לשלנו. בגינות המוצגות באתר שלה נעשה שימוש נרחב בשילוב של עשבים קישוטיים עם סוקולנטים. אלו גינות חסכניות במים ומעוטות פרחים, היוצרות ענין חזותי רב בעזרת בחירה קפדנית של צמחים בעלי צורות ומרקמים וצבעי עלווה שונים ומצליחות לשמור על מראה מענין במשך רוב עונות השנה.

 


אור הנר
וזו עששית מקרמיקה וזכוכית, שעוצבה כדי להאיר באור קטן וחם את הערבים המתארכים של הסתיו בגינותינו.
 


סוקולנט בעל אופי
כפי הנראה, אותו יצור מעוות, נוהם ומנשף מהספר שר הטבעות, הוא זה שעל שמו נקרא הסוקולנט המוזר הזה. יתכן ומישהו נסחף פה קצת אבל קשה להתכחש לעובדה שמדובר פה בצמח בעל מראה מיוחד למדי. העלים הבשרניים והגליליים, השקעים האדמדמים בקצוות והגזע המתעבה במהלך השנים ומעניק לצמח מראה של בונסאי, כל אלה הופכים את הגולום שלנו ליצור סימפטי בהרבה מאותה דמות דמיונית מעוותת וטראגית. קרסולה 'גולום' מתאימה מבעיקר למיכלים. שתילת הצמח בעציץ בעל עיצוב מענין והצבתו לפני רקע "שקט", תבליט את יחודו של הצמח, שבמהלך הזמן מפתח גזעים מלאי אופי.
 


מפלצת יפת תואר
בחודשי הסתיו פורחת הקורטדריה המכסיפה (עשב הפמפס) בשיבולים עצומות ונוצתיות בגוונים לבנים או ורדרדים. זהו אינו צמח שעושה חיים נוחים לגנן. עליו החדים כתער, עוצמת הגידול שלו וגודלו הרב, עלולים להפוך אותו למפלצת אכזרית כאשר הוא שתול בגינות קטנות. אך למרות כל אלה, קשה שלא להתפעם מהיופי ההדור של פריחתו. לאחרונה הגיעו לארץ זנים חדשים וביניהם גם זן נמוך, שופע פריחה ופחות מאיים. זן זה עדיין לא מרובה בכמויות מסחריות ואנו מקווים שבשנה הבאה כבר נוכל להציגו על המדף באופן שוטף.
 


תזכורת
הסתיו, למי ששכח, הוא העונה המומלצת ביותר לפיזור קומפוסט בגן. מומלץ לפזר את הקומפוסט בכמות נדיבה (עד פי שלוש מהכמות המצוינת על אריזת השקים). בחלקות של פרחי עונה כדאי להפוך את הקרקע היטב בקלשון ולהצניע את הקומפוסט מתחת לפני הקרקע לפני השתילה. בחלקה בה שתולים כבר צמחים ופעולת ההפיכה עלולה לגרום נזק לשורשים או שאינה אפשרית, יש לפזר את החומר בין הצמחים ולחפותו ככל האפשר, כדי שלא ייחשף לשמש. גשמי החורף כבר ימשיכו את העבודה ויחדירו אותו לאדמה.
 


חג שמח מצוות משתלת שתיל

www.shatil.co.il
לצפיה במכתבים קודמים לחץ כאן
משתלת שתיל, סוף שדרות ויצמן (רח' ז'בוטינסקי), רמת השרון, טלפון: 035403434, 035405723