אם אינכם רואים את התמונות במכתב לחצו כאן                                                         אפריל 2009

לקוחות יקרים!
תערוכת האומנות בגן ההדגמה נמשכת ובמסגרתה יערך מחר, יום שישי, 3-4-09 הפנינג מתנות לחג. בינות לפסלים יוצגו שולחנות פסח גדולים ומעוצבים בעבודות ייחודיות לחג. כל הפריטים בתצוגה יוצגו למכירה. עוד בהפנינג: נגן סקסופון, דוכני תכשיטים, סלים מעוצבים, ציורים, כלי קרמיקה, קונדיטוריה ושתייה.תמנון בשרני
למיטב ידיעתנו, את הצמח הזה לא תוכלו לרכוש בשום מקום אחר בארץ: אגבה וילמוריניאנה (Agave vilmoriniana) היא החידוש החם של מחלקת הסוקולנטים שלנו. מקורה של אגבה זו, כמו אחיותיה לסוג הוא במדבריות מקסיקו. בדומה לאגבה הרכה, זוהי אגבה ידידותית למשתמש, ללא קוצים אכזריים ובעלת מראה מפתיע של תמנון או עכביש ענקי. היא איננה יוצרת "ילדים" סביבה אלא מתרבה אך ורק על ידי יצירת שתילונים הנוצרים על עמוד פריחה ענקי, המופיע על הצמח רק לאחר שנים רבות. בשל הקושי בריבוי, כמות הצמחים שאנו מציעים למכירה - מוגבלת.
פרטים נוספים על הצמח
כדי להתרשם מהמראה הדרמטי של צמח בוגר הציצו בקישור הבא: davesgarden.comטחב זהוב
על הצמח החביב, הנקרא סגינה שפודית או בשמו העממי: "טחב אירי" כבר סיפרנו בעבר מעל דפי מכתב זה. זהו כמובן איננו ממש טחב אמיתי כי אם צמח ממשפחת הציפורניים, המזכיר בצורתו הטחב והמאפשר למי שרוצה להשתעשע לעצב עמו, מראה של כרי קטיפה נעימים למגע. החודש הגיע אלינו למשתלה זן חדש בעל עלווה צהבהבה. מה אפשר לעשות איתו? ובכן, זה כבר תלוי בדמיון היצירתי שלכם... רק נזכיר שמניסיוננו הצמח אינו מתאים במיוחד לשתילה בקרקע  והוא טוב לשימוש בעיקר בעציצים. אומנם, הוא איננו מאריך חיים, אך ניתן ליצור איתו במהירות מראה של גן יפני זעיר בעציץ, להשתמש בו ליצירת בסיס לצמחים גבוהים ופיסוליים או לגן סלעים מניטורי. לאחר שהיצירה תושלם תוכלו לבהות בה ולדמיין כרי עשב בסקוטלנד או גן זן יפני, הרחק הרחק מהמזרח התיכון החרוך.


עיצוב גנים
המגזין גרדן דיזיין, שעותקים בודדים ממנו ניתן להשיג פה ושם בחנויות המגזינים (כאשר נחה עליהם ההשראה), הוא מגזין מדרום ארצות הברית, העוסק, כפי שמעיד שמו, בעיקר בעיצוב והוא מומלץ לכל מי שרוצה להתעדכן בטרנדים האחרונים המאפיינים את הגינון בחוף המערבי. אתר האינטרנט שלהם, כיאה לאתרים של מגזינים מסחריים, הוא קמצני למדי בפרסום חומרים מצולמים אך החודש הם החליטו לשחרר מעט את הרסן והם מפרסמים גלריה מצומצמת של עבודות מעצבים. בתוך הכסף הגדול והראוותנות ניתן למצוא גם דברים מעניינים. שימו לב גם לגלריית העשבים הקישוטיים במיכלים, שהשתרבבה לשם ומציגה קשת רחבה של צמחים, שעל חלקם אנחנו יכולים רק לחלום לעת עתה.


שטיח חסכני
מי שכבר חיפש בעבר צמח מוצלח לכיסוי קרקע בין אבני דריכה, בוודאי יודע שהאפשרויות העומדות לרשותנו בארץ אינן רבות. צמחי כיסוי רבים הינם אגרסיביים וגבוהים מדי לביצוע המשימה או שהינם רגישים לכל דריכה קלה ונעלי ההולכים עלולות להפוך אותם לקומפוט. דימונדיה מרגרטה  (Dymondia margaretae) הינו צמח כיסוי מדרום-אפריקה, המסוגל לעמוד בכבוד רב במשימה ולמרות שהוא מוכר בארץ כבר שנים רבות, לא מרבים להשתמש בו. לדימונדיה עלים זעירים בצבע ירוק-כסוף והיא יוצרת מרבד הדוק וצפוף בגובה שאינו עולה על סנטימטרים בודדים. בעונות האביב והקיץ מופיעים מעל המרבד פרחים צהובים זעירים שאינם בולטים במיוחד אך מוסיפים לו חן מסוים. קצב הצימוח האיטי של הצמח הוא בעצם יתרונו הגדול: לאחר שהצמח מסיים את סגירת הפערים ומלאכת המרבד הושלמה אין כמעט צורך לרסנו בעזרת גיזומים חוזרים ונשנים ומראה המרבד הכסוף בינות לאבנים נשמר היטב לאורך זמן. לאחר התבססות, הדימונדיה נחשבת לחסכנית במים ומלבד השימוש בה בין אבני מדרך היא מתאימה מאוד לשמש כרקע נמוך לסוקולנטים. בתמונה ניתן לראותה בסמיכות ל קרסולת הניבים 'קמפ פייר', הידועה גם בכינוי "ציפור האש".


אור הירח
כידונן תלת-פסי 'מונשיין' (Sansevieria trifasciata 'Moonshine) הוא כידונן מובחר נוסף, שהצטרף למדף הכידוננים שלנו. על מיני הכידוננים השונים כבר הכברנו מילים רבות בעבר וגם שיבחנו והיללנו את תכונותיהם ההופכות אותם לצמחים כה מומלצים (כידונן גלילני  למשל). הכידונן החדש מיוחד בקומתו הנמוכה ובצבעו האפור כסוף, המעניק לו את שמו הרומנטי. מתאים במיוחד למיכלים בתנאי צל או צל עם מעט שמש ואף יכול לגדול בבית. הוא מסתפק במעט מים, יכול לשרוד הזנחה ארוכה, רגיש לברד ולניקוז לקוי.
מידע נוסף על הצמח ועל כידוננים אחרים


תמונת החודש
אלווי מכלוא פורח מעל שטיח כסוף של גזניה אפורה, שילוב מקסים וחסכני במים שיצרו אנשי הגן הבהאי בעכו.

חג אביב שמח מצוות משתלת שתיל

www.shatil.co.il
לצפיה במכתבים קודמים לחץ כאן

משתלת שתיל, סוף שדרות ויצמן (רח' ז'בוטינסקי), רמת השרון, טלפון: 035403434, 035405723 


להסרה מרשימת הדיוור לחץ/י כאן

Sent by inwise email marketing software