#ClickIfNotSee# #OpenTheMail#

אם אינכם רואים את התמונות במכתב לחצו כאן                                                    פברואר 2007


לקוחות יקרים!
עשבים קישוטיים (Ornamental Grass) הם המילה החמה כיום בעולם הגינון שמעבר לים. גם בארצנו ישנם כבר כאלה, שנדבקו באהבה אל אותם צמחים המביאים חופש, תנועה ואור לגינה. אין זה סוד, שאנו בשתיל, מטפחים תחום זה כבר כמעט עשור ומשתדלים להציג למכירה מבחר גדול ככל האפשר של הצמחים הנמנים על קבוצה זו. החודש אנו מעלים לאתר את הסקירה הגדולה והמקיפה ביותר שפורסמה אי פעם על עשבים קישוטיים בעברית. כשבעים סוגים, מינים וזנים מתוארים בסקירה ומלווים בכמאתיים תמונות, המתעדות את הצמחים במהלך עונות השנה. מומלץ!שומעים גינון
איך יוצרים אגם מיניאטורי? כיצד מכניסים תנועה לגינה? איך מפתים ציפורי שיר לשהות במחיצתנו? ומי הם הצמחים החדשים של השנה האחרונה?
את התשובות לשאלות אלו ועוד רבות אחרות תוכלו לשמוע בהרצאות שינתנו במהלך תוכנית ההרצאות שלנו לשנת 2007.
לתוכנית ההרצאות
 


על ראש הברוש שבחצר
ציפורים הינן חלק בלתי נפרד מהגינה וצפייה בהן גורמת הנאה רבה לקטנים ולגדולים. שלומית ליפשיץ, מהמרכז לטיפוח ציפורי הבר בחצר הבית, תסביר מה הם הצמחים האהובים עליהן וכיצד למשוך אותן לגינה בעזרת תיבות קינון, מתקני שתייה ואוכל.
במקום יוצגו למכירה מתקני האכלה ושתייה, תיבות קינון, מגדירי ציפורים וחומרי עזר נוספים מטעם האגודה.
ההרצאה תיערך ביום ו' 23.3.07 בשעה 9:30 בגן ההדגמה.
 


צמח לראות דרכו
לא ברור מדוע החליטו חברי ועדת השמות לצמחי נוי שליד האקדמיה העברית, לעברת את שמה של Verbena bonariensis (ורבנת בואנוס איירס) לורבנה ארגנטינית. יתכן וחששו שידיעותיו של הישראלי הממוצע אינן מספיקות, כדי להכיר ערי בירה בחלקים רחוקים של העולם וראוי לא להוגיע את מוחו בשמם של מקומות נידחים... על כל פנים, כך או אחרת, מדובר באחד הצמחים הרב-שנתיים המלהיבים ביותר שהגיעו אלינו בעשור האחרון.
ורבנה ארגנטינית הינה צמח רב-שנתי קצר חיים (יש המתייחסים אליו כאל עונתי) בעל צורת צימוח יוצאת דופן: תשכחו מכל מה שאתם מכירים על ורבנות משתרעות. הורבנה הזו מתמרת לגובה של מטר וחצי ואפילו יותר. גבעוליה הדקים והחזקים מסתיימים בקרקפות סגלגלות והפריחה נמשכת לאורך האביב, הקיץ ולעיתים גם הסתיו. המראה הזקוף והאוורירי שלה הופך אותה לצמח גבוה, שניתן לראות דרכו ומשום כך ניתן להשתמש בו גם בחזית של צמחים אחרים, מבלי להסתירם. ורבנה ארגנטינית מצטיינת גם ביכולת עמידות גבוה ויכולה לשרוד בתנאי השקיה מועטה, אם כי היא מרגישה היטב גם בתנאי השקיה רגילים. זרעיה, המתפזרים עם הרוח, מעדיפים לנבוט בגינה דווקא במקומות יבשים כמו חריצים בריצוף או מקומות אחרים, שאינם מושקים והנבטים הרבים מספקים שפע של שתילים לעונה הבאה. הורבנה מתאימה לשמש מלאה או לחצי יום שמש והעונה המומלצת ביותר לשתילה היא במהלך החורף ובתחילת האביב.
תמונות נוספות


 

עיצוב גינות כיס
אמיר שלזינגר הוא מוזיקאי ומעצב נוף ישראלי, שחי ופועל בלונדון. הוא מתמחה בעיצוב גינות זעירות במרפסות, בגגות ובחצרות עירוניות ומשתמש בסגנון מינימלסטי, עכשווי ונקי, כדי לנצל ביעילות מרבית את החללים הקטנים העומדים לרשותו.
mylandscapes.co.uk
 


סוקולנטים – הדבר הבא
אם חשבתם, שסוקולנטים (אותם צמחים חסכנים במים ומסתפקים במועט) הינם צמחים עצובים, המתאימים בעיקר לבתי עלמין, כדאי לכם לקפוץ אלינו ולתת בהם מבט. לאחרונה שדרגנו והגדלנו באופן משמעותי את המבחר של קבוצת צמחים מיוחדת זו, אשר עליה הבשרניים, מיוחדים בשלל צורות גיאומטריות וצבעי עלווה. הידעתם שסוקולנטים הינם צמחי עציץ מעולים, היכולים לשרוד אפילו בעציצים קטנים זמן רב, בעזרת טיפול פשוט ביותר? בעתיד עוד נרחיב את היריעה ונציג לפניכם מינים מצטיינים ובינתיים, הנה לכם טעימה פעוטה משלל הצבעים והצורות של קבוצה זו.


 

בלי פאניקה
לאהבתנו הגדולה לצמחים עדינים ולפרחים ראוותנים יש, מסתבר, עוד שותפים. סוגים שונים ומשונים של זחלים זוממים, ברגעים אלו ממש, להתענג על פרחי העונה הרכים שלכם ולכרסם בעלים, בניצנים ואפילו בפרחים היפים. אין סיבה להיבהל ולא כדאי לפזר בלי הבחנה חומרי הדברה רעילים ויקרים, הפוגעים במרקם החיים העדין של הגינה. סוד ההצלחה במאבק הקשוח הזה נעוץ באיתור מוקדם. רצוי לערוך, לעיתים קרובות, סיורי תצפית בגינה ובעציצים, כדי לאתר את הפולשים החמדניים. איסוף ידני והרחקה מהמקום ישלימו את המשימה. זכרו, שכדי להצליח לאתרם, צריך להסתכל היטב-היטב בתוך הצמחים ובעיקר מתחת לעלים. סימני אכילה או הפרשות מצביעים על כך, שהפושע חייב להימצא בקרבת מקום.


 

חדש בשתיל - צורית מטרונה
צורית מטרונה הינה צורית מכלוא חדשה, שטופחה בגרמניה בתחילת שנות התשעים והספיקה מאז לזכות בתוארי כבוד שונים מטעם אגודות צמחים בינלאומיות.
זהו צמח רב-שנתי סוקולנטי ממשפחת הטבוריתיים, בעל שושנת עלים בשרניים בגוון ירוק-כחלחל. במהלך הקיץ מאדימים הגבעולים ושולי העלים ובסתיו מופיעים על הצמח עמודי פריחה בגובה שישים ס"מ, עטורים בקרקפות ורודות. לאחר הפריחה מתייבשים כל חלקי הצמח והוא נכנס לתקופת תרדמה חורפית. בתום התרדמה מתעורר שוב הצמח לחיים ועלים חדשים מלבלבים מהקרקע.
צורית מטרונה מתאימה לגידול בעציצים או בגינה, בשילוב עם רב-שנתיים קומפקטים וגאופיטים. היא זקוקה לשמש מלאה או לחצי יום שמש ואוהבת קרקעות מנוקזות היטב.
הצמח הראשון אשר נבדק בגן ההדגמה במהלך השנה האחרונה, התפתח היטב, אך הראה רגישות מסוימת לחלזונות בעונת הליבלוב. מומלץ לפקוח עין בתקופה זו ולהרחיקם מהצמח.


 

 

www.shatil.co.il
לצפיה במכתבים קודמים לחץ כאן
משתלת שתיל, סוף שדרות ויצמן (רח' ז'בוטינסקי), רמת השרון, טלפון: 035403434, 035405723 

#LongUnsubscribe#