#ClickIfNotSee# #OpenTheMail#

אם אינכם רואים את התמונות במכתב לחצו כאן                                                    פברואר 2008


לקוחות יקרים!
בעוד צמחים רב-שנתיים חדשים נוחתים על שולחננו לעיתים קרובות, מטפסים חדשים אינם מחזה נפוץ. גלסמיום ירוק-עד (Gelsemium sempervirens) הבליח כאן לפני מספר שנים ומסיבות שאינן ברורות נעלם כלעומת שבא. לאחרונה הוא חזר ונראה שיש לו מה להציע. ראשית, אין מטפסים רבים הפורחים בעונת החורף ואילו הוא פורח בעונה זו באשכולות של חצוצרות זהובות עליזות וריחניות למשך זמן לא מבוטל. שנית, לעליו מראה רענן ומבהיק, הנשמר כפי הנראה לאורך כל עונות השנה ושלישית, לפי מה שנמסר לנו, קצב הצימוח שלו מתון, בלי נטייה להתפרעות חסרת רסן, שהיא לעיתים, מנת חלקם של מטפסים. מוצא הצמח מדרום ארה"ב, שם הוא מכונה גם "יסמין קרוליינה" ואף הוכתר כצמח הלאומי של מדינה זו. לפי הספרות, הוא משמש לכיסוי פרגולות וקירות ואפילו כצמח כיסוי משתרע למדרונות. זהירות! הצמח הזה, שמשמש גם את הרפואה ההמאופטית, הוא רעיל! עדיף לא לשים בסלט...
 


אש בערבות ומשוררים הולנדים
ההולנדים, שפיתחו את הזן הזה, חוטאים מן הסתם בכתיבת שירים למגירה, אחרת קשה להסביר שם כמו "אש הערבות" לצמח צנוע וחביב ככריך החדש הזה. כמו כריך אלבולה, כריך פלגליפרה וכריכים נוספים, שייך כריך 'פריירי פייר'  (carex 'Prairie Fire') לקבוצת הכריכים, שעליהם החומים הדקיקים משווים להם מראה של צמח, שנפח נשמתו משכבר (בהחלט קונספט יוצא דופן בתחום צמחי הנוי, אשר לא חסרים כאלה, הסבורים שהוא תמוה לחלוטין, אך ישנם גם כאלה, שדווקא יודעים להעריך את הפוטנציאל החזותי הגלום בו). לכריך 'פריירי פייר', כפי ששמו מעיד, יש טריק נוסף מלבד ההתחזות למת: בחורף מקבלים עליו גוונים כתומים ואדומים, כאילו טרח עליו ספר שקדן ויצירתי. הביטו בתמונה ותיווכחו בעצמכם.
מספר הערות: כמו רוב הכריכים החומים, כריך זה נראה במיטבו במיכלים ולא באדמה וזאת משום שבהם הוא נהנה מניקוז טוב וחש את הקור בעוצמה רבה יותר. אלו הגרים באזורים הקרים ממישור החוף, ייהנו, בוודאי, מצבעי אש עזים יותר ואולי אף יבינו לנפשם של ההולנדים.
 


עוד אחד בז'אנר הזה
אם כבר מדברים על התחזות למת הביטו בסלסילה הזו. כריך 'קומנס ברונז' ונמסיה כחולה מוכיחים שאפשר לעשות משהו עם הקונספט הזה.
 


אתיופית עם ותק
אם, במקרה, אתם שייכים לאלו, הנוהגים להציץ לחצרות בתים ישנים, כאלו שנדמה שהזמן עמד בהם מלכת, יתכן והבחנתם בצמח מרשים, בעל עלים סרגליים זקופים ורעננים, המתעורר לחיים מדי שנה בעונה זו. אולי סברתם לתומכם, שמדובר בסוג כלשהו של סייפן אך העלים הללו אינם עליו של סייפן, אלא של צמח ותיק, שהיה פעם נפוץ פה למדי, אך נשכח. מבין צמחי הפקעת החורפיים, עליה של הכסמנתה האתיופית (Chasmanthe aethiopica) טוענים לכתר "היפים ביותר" ושום סייפן לא ישווה להם. יש להם מבנה מניפה הדור, צבעם רענן ואף יש להם יחסים מיוחדים עם האור: נסו פעם לשבת מולם בשעות אחר הצהריים, כך שהאור בגבם ותבינו במה מדובר. הפרחים, לרוב צבעם כתום (זנים צהובים ולבנים נדירים למדי בארץ), הם אינם ראוותניים במיוחד או מרשימים כמו אלו של הסייפן, למשל ואף על פי כן, יש בהם משהו שובה לב. למרות שמה, מוצאה של הכסמנתה אינו מאתיופיה כי אם דווקא מדרום-אפריקה. חוסנה הרב הוא הסיבה, שלמרות שנשכחה מלב, היא שורדת בהצלחה מרשימה במקומות בהם אינה זוכה לטיפול כלל. בעונת הקיץ, כאשר היא נכנסת לתרדמה ומאבדת את עליה היא איננה זקוקה להשקיה כלל אך גם אינה סובלת או מתנוונת, כאשר משקים אותה. קשה להסביר בדיוק מדוע היא נעלמה מהשוק, אולם למזלנו, טעות של ספק זרעים ופקעות, ששיווק אותה תחת השם קרוקוסמיה (צמח דומה שהתאמתו לתנאי הארץ עדיין איננה ברורה) החזירה אותה למדף בדלת האחורית. לא נותר לנו אלא להמליץ בחום.
 


עלי קטיפה
כפי שכבר סיפרנו בעבר, צמחים חדשים רבים מתגלים לאחר זמן מה כמאכזבים ונעלמים בקול ענות חלושה. אל חלק מהם אנו מתחילים להתייחס בצורה שונה, מגדירים אותם כרב-שנתיים המשמשים כעונתיים ונהנים מהם במשך החורף, האביב ותחילת הקיץ. בוצין בומביסיפרום (Verbascum bombyciferum) אומנם לא צלח את הקיץ שעבר בגן ההדגמה שלנו ואף לפריחה לא הצליח להגיע, לפני שחודש אוגוסט החם והמהביל סיים את חיוו ואף על פי כן, נראה שמדובר פה בצמח מסקרן למדי. לבוצין זה שושנת עלים ענקים אפורים וקטיפתיים המעוררים חשק להניח עליו את הראש ולנמנם מעט (כמה חתולים חדי-אבחנה אכן מימשו את האפשרות). הוא מתפתח היטב במהלך החורף ואינו זקוק לתנאים מיוחדים למעט שמש ישירה. כדי למצות את יופיו, כדאי לשלבו עם פרחי עונה נמוכים ובינוניים. בגן ההדגמה, למשל, שתלנו אותו בחברת אשולציה קליפורנית והתוצאה הייתה מוצלחת למדי. גם בעציצים בינוניים וגדולים הצמח יכול להוות אטרקציה משעשעת, שתגרום לעומדים לידו להושיט את ידם כדי ללטפו בעדנה. צמח בוגר מגיע לקוטר של כ-60 ס"מ ואם יהיה לכם מזל, אולי תצליחו לחזות בו פורח עם עמוד פריחה גבוה וצמרי עטור פרחים צהובים. רק אל תשכחו לספר לנו שהדבר אפשרי.
 


גינות קטנות – רעיונות גדולים
ספרים רבים, העוסקים בתכנון גינות, מציגים לפנינו גינות, שאם לשפוט לפי גודלן, זקוקים בעליהם לכלי תחבורה כלשהו כדי לחצותן מקצה אל קצה. המציאות שלנו שונה מעט, כידוע. גינות רבות בארץ משתרעות על שטח של עשרות מטרים בודדים ואף פחות, עובדה המעמידה אתגר לא קטן בפני המתכנן. כאן נחלץ לעזרתנו דיוויד סטיבנס, אחד ממעצבי הגן הבולטים באנגליה כיום ובעל חברת עיצוב, המתכננת ומבצעת פרוייקטים רבים ברחבי העולם. מלבד היותו מעצב ידוע ועטור פרסים, הוא גם הספיק לפרסם ספרי גינון רבים, אשר חלקם נחשבים ספרי חובה למעצבים. בספרו Small Space Gardens הוא מוליך את הקורא בשיטתיות דרך שלבי התכנון השונים, תוך שימת דגש על פתרונות מחוכמים לחללים קטנים. בספר משולבות גם כמה תוכניות לדוגמא, מלוות במפות במגוון סגנונות, מקלאסי ועד עכשווי (שימו לב לגן הHelter skelter, המגדיר מחדש את גבולות האוונגרד בגינון). בספר גם צילומים מצויינים, היכולים לספק השראה רבה. ספר חובה!
כתובת הספר באתר אמזון


וזה מדף מתכת לעציצים קטנים כדי שיעמדו יחד ולא ירגישו לבד.
 

 

www.shatil.co.il
לצפיה במכתבים קודמים לחץ כאן
משתלת שתיל, סוף שדרות ויצמן (רח' ז'בוטינסקי), רמת השרון, טלפון: 035403434, 035405723 

#LongUnsubscribe#