ינואר 2006

חברי מועדון שתיל

מבחר נאה של צמחים חדשים הגיעו אלינו במהלך השנה שחלפה. למעלה מ-80 צמחים, שרק הזמן יגיד מי מהם יהפכו לתושבי קבע בגנינו ומי יחלפו ויישכחו מבלי להשאיר סימן. בחודש זה, כמו בכל שנה, אנו מעלים במדור "צמחים חדשים" באתרנו, תיאור ראשוני של השחקנים החדשים בזירה ומנסים להכניס מעט סדר בתוך השפע החדש והמבלבל.

אפרופו צמחים חדשים: רשמו בלוח השנה שלכם את המפגש השנתי בנושא "צמחים חדשים", שאנו עורכים מדי שנה בחודש מאי.
פרטים נוספים יפורסמו בקרוב.


חודש הפוקסיות בשתיל

ישנם צמחים, שיש בהם קסם מיוחד. הפוקסיה, על שלל גווניה וזניה, היא ללא ספק אחת מהם: פרחיה העדינים, התלויים בקלילות, נראים כאילו יצאו בזה הרגע מאגדות הפיות, עד כדי כך שמעטים יכולים להשאר אדישים ליופיה. למרות, זאת יצא שמה כאחת שאינה משתפת פעולה בקלות ועלולה להשביע את הגנן החובב גם כשלונות ואכזבות.

ובכן אנו שמחים לחלוק עמכם סוד קטן, שעד היום רק מעטים ידעו עליו: קל מאוד להצליח עם פוקסיות אם שותלים אותן בחורף, בעודן צעירות. לכבוד עונת השתילה של הפוקסיות, משתלת "שתיל" מכריזה על חודש הפוקסיות, במהלכו יוצגו למכירה מבחר גדול של זנים מרהיבים בכוסיות, ב20% הנחה.

הנה כמה דברים נוספים שכדאי לדעת: בשל הדרישה של הפוקסיות לקרקע עשירה ומנוקזת היטב, הן יצליחו בעיקר בעציצים עם מצע של תערובות שתילה. הן גדלות היטב בתנאי צל עם מעט שמש, אם כי בחורף הן תיהנינה אפילו בתנאי שמש מלאה. באביב, כאשר מזג האוויר מתחיל להתחמם, הן זקוקות לצל עם מעט מאוד שמש (לא של השעות החמות) ומקום קריר ככל האפשר.

באזורים בעלי קיץ קריר, הפוקסיות נחשבות כצמח רב-שנתי, אבל במישור החוף החם וההביל, אפשר פשוט להתייחס אליהן כעונתי חורפי-אביבי, המצליח להמשיך לפרוח יפה גם בתחילת הקיץ.
חשוב להקפיד על השקיה סדירה ורצוי להזין את הצמח בדשן. כדי לקבל צמח קומפקטי ושופע פריחה, מומלץ לקטום את הצמח פעמים-שלוש במהלך תקופת הגידול. כאשר עומס החום מתחיל לתת בצמח את אותותיו, אפשר פשוט לעקור אותו ולשתול עונתי אחר במקומו.
פה ושם אנו עדים לפוקסיות, אשר מצליחות לעבור את החום ולהתחדש בצורה משביעה רצון בשנה השניה. יתכן שהדבר קשור לזנים מסוימים, העמידים יותר לחום, אולם לצערנו, עדיין אין בידנו מספיק מידע לגבי עמידותם של הזנים השונים.
גלריית תמונות


פיית פוקסיה
איור: סיסלי מרי ברקר


פרחי בר - מהשדות לגינות

נחמד לראות איך בזמן האחרון מדלגים בזה אחר זה פרחי בר חורפיים מהשדות אל הגינות. רובם של אלו מצטיינים ביופיים ובחוסנם, נוטים לפזר זרעים ולחזור באופן ספונטני מידי שנה. ניתן לשתול או לזרוע אותם גם באזורים בגינה בהם אין השקיה מסודרת ולהנות במשך שנים משחזור קטן וצנוע של שדות הפרחים הרבים שכיסו פעם את ארצנו. הנה רק כמה מהמומלצים בינהם:


פרג נחות


עדעד כחול


אגרוסטמה עדינה


מרווה דגולה


תורמוס ההרים

*מכיוון שהמגמה הזו הפתיעה אפילו את המגדלים, המתקשים לספק את הדרישה, יתכן מחסור זמני בחלק מהצמחים.


גינה במכתבה
ומה עם קצת אווירת גינה במחשב?
הוספנו עבורכם כמה רקעים חדשים למכתבת המחשב שלכם.
תנו מבט

כובע פלאים

נראה שאין צורך להציג את כובע הנזיר. צמח מצטיין, המצליח במגוון רחב של תנאים, כולל פינות אפלוליות, שפרחי עונה אחרים אינם שורדים בהם. כאילו אין מספיק בכך: לעליו העגולים מראה מושלם ופרחיו האכילים יכולים להפוך סלט סתמי ליצירת אומנות.

מי שלא הספיק לשתול או לזרוע כובע נזיר, עדיין יכול לעשות זאת. במשתלה תוכלו למצוא, מלבד השתילים של הזנים הרגילים והמגוונים, גם זרעים של מבחר זנים ננסיים, המתאימים בעיקר לסלסילות ולמיכלים וכמו כן זן ענק מטפס, בצבע אדום כהה, המתאים לגדרות ולמתקני טיפוס.

 

 

אור בין העלים
למרות שחנוכה חלף עבר לו, אין כמו עששית עם נר להביא מעט אור וקסם לערבי החורף בגינה. במשתלה תוכלו למצוא אותן בשלל צורות וגדלים. תלו אותן על ענף ציורי ותוכלו ליהנות מאורו המהבהב של הנר מאיר את העלים והענפים ומעניק להם מראה חדש ומסתורי.


עד כאן להפעם - סופשבוע נעים ופורח מצוות משתלת "שתיל"

www.shatil.co.il
משתלת שתיל, סוף שדרות ויצמן (רח' ז'בוטינסקי), רמת השרון, טלפון: 035403434, 035405723