#ClickIfNotSee# #OpenTheMail#

אם אינכם רואים את התמונות במכתב לחצו כאן                                                    ינואר 2007


לקוחות יקרים!
אם אתם הרפתקנים, המחפשים טעמים חדשים, אנו שמחים להציג בפניכם את צמח התבלין האקזוטי מוריית קוניג. שיח ירוק-עד, הידוע בעיקר בשמו העממי "עץ הקארי" או "עלי קארי". עלי השיח, הנפוצים מאוד בבישול ההודי ובפרט בבישול הטאמילי של דרום הודו וסרי-לנקה, מצטיינים בטעם וניחוח, המעניקים למאכלי ירקות, קטניות ובשר, טעם מיוחד.
אומנם במערב, הקארי מוכר יותר כתערובות יבשות של תבלינים שונים, אך למעשה, אין קשר ביניהן לבין עלי שיח הקארי, בהם יש להשתמש כשהם טריים בלבד.
אם אין בכך די, הרי שלשיח גם פירות קטנים ושחורים, עזי טעם. בתאבון...
פרטים נוספים
 

פרחי עונה מצטיינים
גם הפעם, כמו במכתב הקודם, אנו ממשיכים להציג בפניכם פרחי עונה חורפיים מוצלחים, שאינם מוכרים במיוחד. לגזור ולשמור.
 


עדעד כחול
צמח זה, הגדל בישראל על גבעות הכורכר בקרבת הים, יכול להצליח בגינה במגוון רחב של תנאים ויגדל היטב גם בתנאי קרקע קשים. הזנים הנמכרים במשתלות, שונים מעט מהמין הגדל בר בארץ ומצטיינים בגווני פריחה נוספים מלבד הכחול (למשל, ורוד, לבן וצהוב). פרחי הקש של העדעד מחזיקים על הצמח זמן רב ומתאימים לקטיף וליבוש. הצמח זורע את עצמו בקלות ואם חפצים שיצמח בגינה באזורים נוספים, ניתן לפזר בהם את התפרחות היבשות שיבטיחו נביטה בחורף הבא. בגן ההדגמה של המשתלה השתמשנו בו רבות בשנים הראשונות של הגן, כצמח חלוץ למילוי חללים בין שיחים שעדיין לא בגרו. הזנים הכחולים משתלבים נפלא עם צמחים בעלי עלווה כסופה, המבליטה את עומק צבעם.
פרטים נוספים
 


לוע-ארי גדול, תת-מין מפותל
צמח רב-שנתי או דו-שנתי, שיש המשתמשים בו כעונתי לכל דבר. גדל בארץ באזורי ההר, אך ניתן לגדלו ברוב אזורי הארץ. אין מה להשוות את המראה המיוחד והפרוע של צמח זה, לצאצאיו המתורבתים והמצועצעים. פורח בורוד בעיקר בחורף ובאביב. בתנאי השקיה תתכן פריחה גם בקיץ, אותה ניתן לעודד בעזרת גיזום קל של הצמח, כאשר מסתימת הפריחה העיקרית. זקוק לקרקע מנוקזת היטב. הצמח יוצר ספיח וניתן להעתיק את השתילים הקטנים בתחילת החורף למקומות נוספים. בשל אופיו השרוע למחצה, מתאים גם למסלעות גדולות ולגדרות אבן. 
שמש מלאה או חצי יום שמש, גובה ורוחב: 50 - 80 ס"מ. אם רוצים לגדל את הצמח כרב-שנתי, רצוי לבצע גיזום בתחילת החורף. צמח מוגן בבר.
פרטים נוספים
 


פשתנית מרוקנית
שלא כמו שני הצמחים הקודמים, פשתנית מרוקנית הינה צמח מעודן, הזקוק לקרקעות מנוקזות היטב ועלול להרקב בקלות בקרקעות בוציות או לחות יתר על המידה. יתכן שזו הסיבה לכך, שהצמח משמש בעיקר לעציצים ולסלסילות תלויות, בהם הניקוז מעולה וענפי הצמח השרוע למחצה, אינם רובצים על הקרקע. הפשתנית המקדימה לפרוח, משווקת לרוב בתערובות צבעים עליזות בגווני: סגול, צהוב, ורוד, אדום ולבן. בשל מימדיה הקטנים ועליה הזעירים יפה לשתול את הפשתנית בעציצים בחברת עשבים קישוטיים כגון כריכים שונים, באומאה, ליריופה ואחרים. הפשתנית מגיעה לגובה 40-25 ס"מ וזקוקה לשמש מלאה או לחצי יום שמש.
פרטים נוספים
 


חדש בשתיל - נצחה 'סאנבארסט'
אם כבר נפלתם בעבר בקסמן של הנצחות השחורות, אותם סוקולנטים מיוחדים, שמוצאם באיים הקנרים והמתהדרים בשושנות עלים בשרניים בגווני שוקולד, וודאי תשמחו להכיר את הזן החדש הזה. לנצחה 'סאנבארסט', עלים מגוונים בורוד, צהוב ולבן. השתילים שהגיעו אלינו עדיין קטנים, אולם על פי הספרות, זן זה יכול להגיע לגובה 60-30 ס"מ וכל שושנת עלים יכולה להגיע לקוטר של 30 ס"מ ואפילו יותר.
 


עיצוב
ברנרד טרינור הוא מעצב נוף, הפועל בקליפורניה, אשר מאפייני האקלים של חלקים ממנה דומים לאקלים הים-תיכוני שלנו. האתר שלו מספק הצצה מרהיבה לגינות שהוא מעצב, בהן בולט השילוב הרענן בין המראה הטבעי והדינמי של עשבים קישוטיים לבין סוקולנטים בעלי מראה פיסולי ונוקשה. מומלץ בחום.
 


חדש בשתיל
לא יאומן כמה שהחברה האלה נחמדים, תראו באיזה טבעיות הם תופסים להם מקום בין פרחי הלנטנטה הלילכית! והם בכלל מקרמיקה – תארו לעצמכם!
 


פוקסיות
כידוע, עונת החורף היא העונה המומלצת לשתילת הפוקסיות. שתילים צעירים הנשתלים עכשיו, יפתחו נוף מסועף ויפה עד לאביב ויתנו תוצאות פריחה טובות בהרבה משתילים מפותחים, הנמכרים באביב. במשתלה תוכלו למצוא עכשיו מבחר גדול של זנים שרועים וזקופים, המסומנים בשמם ובצבעם.
עוד על פוקסיות
 


פינת הצנצנת – עלי הברזל
מגינית גבוהה הינה צמח ותיק, שכיכב בעבר בגינות הצל ובעציצי המרפסת ונדמה שנשכח קצת שלא בצדק. לא בכדי, שמו העממי באנגלית הוא - Cast Iron Plane, כלומר, יצוק בברזל. המגינית הינה צמח צל חזק ועמיד וגם צמח קטיף מצטיין, השורד זמן רב בצנצנת. אם העלים הירוקים נראים לכם משעממים, תנו מבט בעלים של הזן המגוון, המאופיין בפסי גיוון בצבע קרם ברוחב משתנה. אומנם, זן זה הוא בעל קצב גידול איטי יותר מהזן הירוק, כמו גם נטיה לאבד את גווניו בקרקע עשירה ואף על פי כן, יש לו את זה!
תמונה

www.shatil.co.il
לצפיה במכתבים קודמים לחץ כאן
משתלת שתיל, סוף שדרות ויצמן (רח' ז'בוטינסקי), רמת השרון, טלפון: 035403434, 035405723 

#LongUnsubscribe#